Bij zijn handelen in aandelen moet Han de obligatie ergens zijn tegen gekomen. Van wie hij de obligatie heeft gekocht staat er op het papiertje niet bij.59' De koopsom is, zo noteert hij, 35% van de nominale waarde 8,75)- Later ontdek ik in het archief nóg een aantekenboekje. In dat boekje voert Han de administratie van zijn omvangrijke privébeleggin- gen over de jaren 1930 en 1931. Ook daarin is de stadsobligatie als een van de waardepapieren opgenomen. Wat mij nu intrigeert is waarom Han die stadsobligatie in 1921 heeft gekocht. Als serieuze belegging zal hij die obligatie wel nooit bedoeld hebben, daarvoor waren waarde en rentevergoeding ook toen al (veel) te minimaal. Maar waarom dan wel? In het archief kan ik er niets over vin den. Alleen speculatie blijft mij over. Spreekt uit de aankoop van deze obligatie een speciale (historische) verbondenheid met zijn vaderstad Haarlem? Niets in Han zijn levensgeschiedenis, voor zover ik daar weet van heb, wijst op zo'n affiniteit.60' Is het omdat deze oude stadsobligatie, die ook in het begin van de jaren twintig al iets bijzonders moet zijn ge weest, hem als beleggingsspecialist interesseerde? Wilde hij de obligatie 7. 1 ïöd Ji' Han Koppen (3de v. 1.) werkzaam bij de kasafdeling van de Haarlem- sche Bankvereeniging aan de Zijlstraat, 1904. (Familiearchief) Eerste vermelding van de 2,5% obligatie Haarlem 1804 in de administratie van Han Koppen. (Fami liearchief) HANS KOPPEN 121

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 123