te verbazing als achterdocht, sluit de kas en verdwijnt naar het kantoor van de chef. Wat met die curieuze dingen te doen? Daarop loopt de chef dan enigszins geagiteerd naar de balie, betaalt mijn vader zijn rijksdaal der uit, hem daarbij toevoegend dat het met dit archaïsche gedoe afgelo pen moet zijn. De gemeente wenst de obligatie tegen de nominale waarde over te nemen, en wel nü. Uiteraard antwoordde mijn vader dan dat hij hoopte dat de familie nog vele, vele generaties van de Haarlemse obligatie zou mogen profiteren, en dat hij zich over vier jaar wel weer zou melden. Waarna het scenario zich op ongeveer dezelfde manier herhaalde. Tegen woordig wordt de rente mij, na het per post opzenden van de coupons - per vier jaar, die traditie is onveranderd - prompt per bank door de ge meente betaald, maar nu in euro's. Even terzijde. Aan de uitbetaalde obligatierente valt het verschijnsel inflatie op een aardige manier te verduidelijken. Het was (alweer) traditie dat de opbrengst van vier jaar rente, die 2,50 dus, per direct door mijn vader en moeder werd verteerd bij Brinkmann aan de Grote Markt. In de jaren vijftig konden zij daarvoor twee koppen koffie en twee stukken ap peltaart kopen. In de drie decennia daarna werd dat eerst twee koffie en één stuk appeltaart, vervolgens alleen twee koffie, en het eindigde ermee dat alleen mijn vader nog zijn kop koffie van de renteopbrengst kon beta len. Bert Koppen (1921- 2000) op ongeveer 31-jarige leeftijd. (Familiearchief) HANS KOPPEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 125