De gemeente Haarlem en de stadsobligaties Zoals ik in de inleiding al schreef: mijn stadsobligatie is wèl bijzonder, maar niet uniek. De obligatie uit 1804 is namelijk niet de enige obligatie die de gemeente Haarlem heeft uitgebracht, en er zijn zelfs nog oudere.64' In de achttiende en negentiende eeuw heeft Haarlem voor 964.200 (c 437.534) uitgegeven aan obligaties, waarvan een gedeelte nog niet is afgelost. Anno 2013 resteert er volgens de gemeentelijke jaarrekening nog een nominale waarde van 160.710 (c 72.927) aan niet ingeloste obligaties. De Haarlemse obligaties stammen uit de jaren 1769,1771-1775, 1791,1795,1804 en 1818. Zij zijn alle nog 'levend', dat wil zeggen dat er rente op wordt geclaimd en uitgekeerd. Er is een min of meer vaste groep obli gatiehouders die regelmatig coupons inzendt. Ook abnamro treedt als incasseerder van dividend op. Hoewel het niet met zoveel woorden op de obligatie staat, behandelt de gemeente Haarlem de stadsobligaties als eeuwigdurend. In de loop van de jaren hebben zich eigenaren gemeld voor de inkoop van stukken. De laatste keer dat het College van b&w zich over inkoop uitsprak was in 2005. Het College heeft toen besloten de stukken op ver zoek in te kopen tegen een vergoeding van 120% van de nominale waar de. Af en toe melden zich ook eigenaren met couponmantels waarvan de coupons ontbreken. Deze stukken betreffen dan verloren gewaand fa miliebezit of ze zijn op veilingen gekocht. Op verzoek worden aan deze mantelbezitters nieuwe couponbladen vertrekt maar pas nadat eerst is gecontroleerd of de coupons niet al worden aangeboden door een ander. Ook wordt bij de verstrekking gemeld dat de rentebetaling wordt gestopt indien mocht blijken dat, bijvoorbeeld, sprake is van gestolen Joods ei gendom. Nabeschouwing In dit artikel heb ik verslag gedaan van mijn onderzoek naar de achter gronden van de Haarlemse stadsobligatie uit 1804 en van de rol die dit en andere waardepapieren speelden binnen mijn Haarlemse familie. Anders dan de familieoverlevering wilde doen geloven bleek de obligatie niet al vanaf de uitgiftedatum in de familie aanwezig te zijn, maar sinds het be gin van de jaren twintig van de vorige eeuw - wat in deze tijd van flitska- pitaal en computergestuurde beleggingen toch een alleszins aanzienlijke periode is. Waarin overstijgt het hier vertelde verhaal het particuliere en HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 128