In dit artikel staan drie beroepen uit evenveel verschillende economi sche sectoren centraal: het kuipen, textielverven en goud- en zilversme den. Het Haarlemse stadsbestuur had strenge kwaliteitseisen opgesteld waaraan de producten van kuipers, textielververs en goud- en zilversme den moesten voldoen en er was een lange leertijd nodig voordat iemand zich een volleerd meester kon noemen. Jongens die een ambacht hadden geleerd hadden vaker enige basiskennis van het lezen en schrijven op gedaan dan ambachtslieden met een eenvoudiger beroep. Daarom is de kans dat kuipers, ververs of zilversmeden boeken bezaten en in de notari ële akten voorkomen groter dan bijvoorbeeld het geval is bij wevers, met selaars of sjouwers. Er waren uiteraard ook belangrijke verschillen die de keuze voor de drie beroepen hebben bepaald: kuipers maakten kapitaal goederen, zilversmeden luxe producten en ververs waren verantwoorde lijk voor één deelbewerking bij het maken van wollen stoffen, de lakens. Juist deze praktische verschillen maken de vergelijking tussen de geko zen beroepen interessant, omdat het hierdoor mogelijk is om nader in te gaan op de onderscheidende factoren. Maakten de ambachtslieden uit de verschillende beroepssectoren gebruik van dezelfde boeken, konden zij deze boekenkennis op de werkvloer gebruiken of was dit per ambacht verschillend?6' Boeken geschreven voor en door ververs? Een anonieme Haarlemse verver noteerde in de tweede helft van de 17de eeuw alles wat ook maar enig raakvlak met zijn vakgebied had. Hij ver zamelde ongeveer 900 pagina's aan citaten en recepten. Zijn informatie haalde hij uit drukwerken, manuscripten en verkreeg hij door middel van mondelinge overdracht. Het interessante aan deze collectie is dat de ver ver in een aantal gevallen nieuwe recepten uitprobeerde en beschreef hoe succesvol deze waren. Soms noteerde hij zelfs voor welke klanten hij de recepten had gebruikt.7' Wie hij was, is niet bekend. Het is zelfs mogelijk dat de collectie door een tweetal personen werd samengesteld.8' Wel kunnen we met zekerheid vaststellen dat de verzamelaar in de tweede helft van de 17de eeuw in Haarlem woonde, omdat hij meerdere keren noteerde wanneer hij informatie ontving en de boeken die hij ci teerde voor een groot deel uit de tweede helft van de 17de eeuw dateren. In bijlage 1 zijn de boeken in een zestal thema's geordend: reisbeschrijvin gen en geografie, medisch/scheikundig, plantkunde, recepten en overige thema's. De geciteerde werken zijn in het Latijn, Frans of Nederlands ge schreven. HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 12