archaïsche taal waarin het document is gesteld, de handtekeningen die er op staan van vroegere stadsbestuurders, notities die anonieme ambte naren er in de loop van de tijd op hebben geschreven - dat alles gaf bij mij als in een flits aanleiding tot wat de beroemde Johan Huizinga een 'histo rische sensatie', en historicus Frank Ankersmit een 'historische ervaring' hebben genoemd: een direct en onmiddellijk contact met het verleden.66' Huizinga kreeg zo'n ervaring bij het beschouwen van een prent van Jan van de Velde (1593-1641), ik toen ik mijn Haarlemse obligatie weer eens voor mij op mijn bureau had liggen. Het papier legde bij die gelegenheid voor mij als het ware een rechtstreekse relatie met de mensen die zich eer der met het document hebben beziggehouden: stadsbestuurders, beamb ten, bankiers, familieleden. Zo'n directe ervaring heeft niets te maken met gevoelens van overintieme verbondenheid of mystieke eenwording. Integendeel, bij een dergelijke ervaring blijven object en subject strikt gescheiden, anders valt er niets te ervaren. Maar de plots optredende his torische ervaring waar de obligatie aanleiding toe gaf leidde bij mij tot grotere helderheid en dieper inzicht, beide grond voor een weloverwogen toekenning van een speciale betekenis aan dit historisch object. Daarmee verdiepte zich mijn eigen, subjectieve historische werkelijkheid rond dit voor mij bijzondere waardepapier.67' Het bepaalde mij ook weer eens tot wat Frank Ankersmit over historische voorwerpen heeft geschreven: je kunt volhouden dat het verleden nog aanwezig is in de artefacten die het ons naliet. De artefacten uit het verleden zijn als reizigers door de tijd, die op hun reis uiteindelijk ons hebben bereikt. En er is niets vreemds en geconstrueerds aan de bewering dat ze de kentekens van hun oorsprong behielden, en ze hierdoor een historische ervaring van het verleden kunnen teweegbrengen bij diegenen die open staan voor de betekenis van die kentekens.'68' Het fenomeen van de historische ervaring was mij uit de literatuur goed bekend, en nu ervoer ik het zelf met een object uit eigen bezit. Hoe op merkelijk! Het zegt iets over de gevoelens van betrokkenheid die histori sche voorwerpen kunnen oproepen, bij mij in dit geval dus bij deze Haar lemse stadsobligatie uit 1804. Er is geen sprake van dat ik die ooit bij de gemeente Haarlem ter inkoop aanbied. HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 130