l moest ondergaan. De bordeelhouder diende erop toe te zien dat de werk neemsters verschenen bij de controles. Tot slot mocht de eigenaar van het huis van plezier een prostituee, die om welke reden dan ook had besloten de stad te verlaten en zich uit te laten schrijven, niet tegenhouden. Op een overtreding van een verordening stond een geldboete of gevangenisstraf. De burgemeester kon een bordeelvergunning afgeven of beslissen om een dergelijk pand te sluiten als het niet aan de regels voldeed. Toch blijkt in de praktijk dat de handhaving niet altijd streng volgens de regels van de verordening verliep. De vraag van Cornelia Winkelaar-Hermans in 1868 om een bordeel te openen in de Berckenrodesteeg werd bijvoorbeeld volgens de regels afgewezen, omdat er in de nabije omgeving een school gevestigd was. Maar tegen dezelfde richtlijnen in kreeg ze wel toestem ming om een bordeel in de Pieterstraat te openen, niet ver van de Jans- kerk. Hetzelfde gold voor de vier bordelen in de Appelaarstegen, waar een Waalse en een Rooms-katholieke kerk, de synagoge en een stadsschool in de nabije omgeving waren gevestigd.10' Wellicht had deze besluitvorming te maken met het feit dat in de Pieterstraat al eerder een bordeel was ge vestigd. Continuering van bordelen in dezelfde buurten kan er een reden voor zijn geweest, dat in de jaren zestig en zeventig alle legale bordelen zich concentreerden in het oude centrum van de stad, achter de Grote Markt. Behalve dat het vestigingsbeleid niet altijd volgens de regels ver- j ÖOBKJB Prostitutieboekje van Jo hanna Cornelia Willeke, 1859. (Noord-Hollands Archief) WILMA VAN DEN BRINK 137

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 139