het jaar 1872.18' Dan besluit het echtpaar om terug te keren naar de hoofd stad. De precieze reden hiervoor wordt nergens aangegeven. Anna doet haar bordeel over aan een van haar prostituees, Hermina Maria Henriet- te Schroder, die voor Anna in 1866 en 1868 had gewerkt.19' De opvolgster weet echter het succes van Anna niet te evenaren, want er worden geen nieuwe prostituees ingeschreven op dit adres. Behalve in de Appelaarsteeg was er een ander succesvol bordeel in de buurt gevestigd; op de Koudenhorn bij het Spaarne. Het werd geleid door Emke Pekelaar. De in Hoorn geboren Emke komt in de jaren vijftig in Haarlem wonen. Daar krijgt ze in 1855 een zoon en in 1859 een dochter. De kinderen worden erkend door Bastiaan van Wamelen door het huwelijk met Emke in i860.20' De uit 's-Hertogenbosch afkomstige Bastiaan ver dient zijn geld in die periode als fabrieksarbeider, maar al snel verandert hij van beroep en wordt tapper in de Noorder Schoolsteeg. In hetzelfde jaar verhuist het gezin naar de Koudenhorn en wordt Emke bordeelhoud ster. De locatie is door het echtpaar goed uitgekozen, want in dezelfde straat aan het Spaarne is ook het garnizoen gestationeerd, waarvan de soldaten graag gebruikmaken van de diensten in het bordeel. Het echt paar kan rekenen op klandizie en daarmee vaste inkomsten. Het bedrijf blijft in trek, ook nadat het in 1868 een maand wordt gesloten vanwege een uitbraak van cholera.21' In tegenstelling tot het zakelijk succes, ver loopt het privé tussen de echtlieden minder voorspoedig. Bastiaan moet zich in 1870 verantwoorden voor de arrondissements rechtbank, omdat hij volgens twee getuigen zijn hoogzwangere vrouw tweemaal in de buik getrapt had. Een prostituee die tussenbeide was ge sprongen en met haar arm Bastiaan probeerde tegen te houden, moest het bekopen met een middelvinger waarop Bastiaan tot bloedens toe had gebeten.22' Het ongeboren kind overleefde de mishandeling en kwam enkele maanden na de veroordeling van Bastiaan op de wereld. Na Basti- aans vrijlating besluit het echtpaar een periode uit elkaar te gaan. Basti aan gaat met drie kinderen in zijn geboortestad 's-Hertogenbosch wonen. Emke sluit haar bordeel en vertrekt met haar twee dochters naar Amster dam.23' Daarna gaat ze in 1873 naar Den Helder waar Bastiaan met de an dere kinderen hen een half jaar later weer opzoekt en het gezin herenigd is. Emke is Haarlem echter nog niet vergeten. In 1874 probeert ze terug te keren. Ze vraagt een vergunning aan om een bordeel te openen aan de Nauwe Appelaarsteeg 894, naast dat van collega Jan Bosch. Bosch had een paar maanden eerder bij de gemeente een aanvraag ingediend om zijn bordeel te verhuizen naar dit adres. Maar WILMA VAN DEN BRINK 143

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 145