hij trekt de aanvraag in om Emke de ruimte te geven daar een bordeel te vestigen en wellicht hoopt hij, dat Emke zijn bedrijf kan overnemen.24) De gemeente besluit echter de vergunning niet af te geven, omdat tijdens de inspectie werd geconstateerd dat het pand reeds als bordeel gebruikt werd. Emke komt uiteindelijk met Bastiaan te wonen in Rotterdam waar ze blijven tot hun overlijden aan het begin van de twintigste eeuw.25' Emkes man Bastiaan was niet de enige met 'losse handjes'. Ook de uit Den Helder afkomstige bordeelhouder Jan Bosch wordt in 1868, kort na het openen van zijn bordeel aan de Nauwe Appelaarsteeg, veroordeeld voor het slaan van een van zijn prostituees.26' Behalve fysiek, liet hij ook mondeling niet met zich spotten. Hij moest zich wegens openbare smaad dan ook diverse malen verantwoorden voor de arrondissementsrecht bank. Zo hadden twee van zijn prostituees zijn collega-bordeelhoudster Riefje Hangjas mishandeld. Jan zou tussen de ruziënde vrouwen zijn ge sprongen, maar had vervolgens niets gedaan om Riefje te helpen. Inte gendeel. Hij had haar uitgescholden voor 'sodemieteres'. Het was niet de laatste maal dat hij voor smaad werd veroordeeld. Een jaar later moest hij opnieuw voorkomen, omdat hij een vrouw voor 'hoer' en 'pastoorshoer' had uitgemaakt. En de echtgenote van een zekere De Vries werd door hem nageroepen met de woorden 'De Vries dat is die dief'. Wederom werd Jan hiervoor veroordeeld.27' In 1874 houdt hij het voor gezien en vertrekt hij met zijn gezin naar Rotterdam. Maria Spitsbergen neemt het bordeel van hem over, maar weet er geen succes van te maken. De eigenaren van de grootste bordelen blijven het langst actief in de stad, maar vinden bij vertrek geen geschikte vervanging die hun werk op dezelfde wijze kan voortzetten. Daarnaast lijkt er nauwelijks een hechte band te bestaan tussen de bordeelhouders in de stad. Van een onderlinge uitwisseling van prostituees is weinig sprake. Om aan nieuwe vrouwen te komen, zijn ze aangewezen op hun eigen netwerk. Aan de grootte van de meeste bordelen te zien kunnen die contacten niet groot zijn geweest. De meeste huizen van plezier zijn daarom slechts enkele jaren actief in de stad. Alleen Riefje Hangjas, die in tegenstelling tot haar collega's ook in Haarlem geboren is, weet het als kleine zelfstandige vol te houden tot ze voor een alternatieve carrière kiest. De grote bordelen onderscheiden zich van de kleine bedrijven door hun betere netwerken, waardoor ze meer vrouwen in dienst kunnen ne men en langer hun bedrijf aanhouden dan de meeste kleine concurrenten. Daarnaast hebben enkelen ook een tapperij, die neveninkomsten garan deert, en zijn ze in de buurt gevestigd van een belangrijke doelgroep, de HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 146