m Haarlem, stad in het groen De Vereniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer tussen 1891 en 1920 Inleiding In 1891 richtten negentien heren uit Haarlem en een uit Heemstede een vereniging op die zich tot doel stelde de stad en haar omgeving te ver fraaien en het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Het bestuur van de 'Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer', vaak afgekort tot 'Ver fraaiing', wilde Haarlem tot een zo aangenaam mogelijke verblijfplaats maken. Haarlem was niet de eerste stad in Nederland met een vereniging voor vreemdelingenverkeer. Nijmegen (1879) en Groningen (1881) waren bijvoorbeeld Haarlem al voorgegaan. Zuid-Kennemerland was op dat moment geen onbekende regio voor mensen van elders. Vanaf de zeventiende eeuw brachten de eigenaren van buitenplaatsen hier hun zomers door en een wandelingetje in de Haarlemmerhout was zeker in de negentiende eeuw een gewaardeerd uit stapje op de vrije zondag voor Haarlemmers en Amsterdammers. Maar dat was niet genoeg. Aan het eind van de negentiende eeuw wilden stads bestuurders en verenigingen voor vreemdelingenverkeer de eigenheid van de stad benadrukken, wellicht als gevolg van de politieke en econo mische unificatie in Nederland waardoor steden hun specifieke karakter verloren hadden.2) Het benadrukken van de eigen identiteit en de aange name kanten van de stad was niet alleen van belang om tijdelijke bezoe kers te trekken. Het kon ook dienen om welgestelden, die een bijdrage konden leveren aan de lokale economie, te overtuigen zich hier te vesti gen. In het nu volgende zal onderzocht worden hoe de 'Vereeniging tot Ver fraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer' probeerde Haarlem (en omgeving) meer be kendheid te geven als een bezienswaardige stad en aangename verblijf- ANJA KROON 152

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 154