Huiseigenaren, aanvankelijk in de hoofdstraten en parken, later ook in de zijstraten, werden aangespoord om hun gevels met bloemen en planten te versieren, onder het motto: 'Wie zijn huis versiert, versiert de stad.'12' De bovengenoemde commissie beoordeelde de versieringen en bekroon de de mooiste gevels. Aan het benadrukken van het groene aspect van de stad en omgeving zal ook zeker de eerder genoemde Craandijk hebben bijgedragen. Hij be kleedde een bestuursfunctie in de vereniging vanaf circa 1898 tot 1905. Van zijn Gids voor Haarlem en omstreken werden in 1891 door de uitgever H. D. Tjeenk Willink 500 exemplaren aan Verfraaiing geschonken om te verspreiden.13' Deze gids, vooral als wandelgids bedoeld, heeft vele jaren gediend als promotiemateriaal voor vreemdelingen; het jaarverslag over 1901 vermeldde dat 'Verfraaiing' 500 exemplaren van de vierde druk had aangekocht, 'mede in de hoop, dat daardoor de aandacht onzer reizende landgenooten op de bloemenstad aan het Spaarne gevestigd zou worden.' Craandijk beschreef in zijn gids de bezienswaardigheden van de stad en wandelingen die in de omgeving konden worden gemaakt. In de stad waardeerde hij de fraaie stadsgezichten en overblijfselen van degelijke deftigheid, vooral in de smaakvol aangelegde parken, de sierlijke villa's en de aanzienlijke herenhuizen.14' De fraaie omgeving van Haarlem was volgens hem bijzonder geschikt om in voorjaar, zomer of herfst te voet of per rijtuig te verkennen. Het ledental van de vereniging werd waarschijnlijk nogal bevorderd door een andere activiteit, namelijk het streven naar het openstellen van particuliere buitenplaatsen en duingebieden voor de leden. Veel ter reinen waren in de voorafgaande jaren namelijk gesloten als gevolg van het bezoek van 'woeste hordes Amsterdammers' die op zondag het groen vernielden en rommel achterlieten.15' 'Verfraaiing' liet bij de viering van het ^/z-jarig jubileum in 1903, dat bestond uit een concert, vuurwerk en bal-champêtre in het park van het Brongebouw, de namen van de buiten plaatsen waar de leden vrije wandeling hadden, met vetpotjes verlich ten.16' Om het wandelen te veraangenamen liet 'Verfraaiing' banken plaat sen op plekken waar men van een fraai uitzicht kon genieten. De leden werden vooral in eigen kring gezocht, zoals alleen al blijkt uit de hoogte van de contributie: die bedroeg 2,50 per jaar, inclusief de vrije wandeling op de buitenplaatsen.17' Dit in tegenstelling tot bijvoor beeld een vergelijkbare verfraaiingsvereniging in Delft, waar het lidmaat schap 1,- kostte en werklieden zelfs lid konden worden voor slechts vijf entwintig cent.18' ANJA KROON

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 159