Vanaf de oprichting kon 'Verfraaiing' rekenen op brede steun. Dit kwam niet op de laatste plaats door de aandacht van het Haarlem's Dag blad voor de vereniging. Directeur en (hoofd)redacteur van deze krant, Jan Cornelis Peereboom (1863-1930), was medeoprichter van 'Verfraai ing' en aanvankelijk eerste secretaris.19' Hij was in de vereniging van 1898 tot 1930 lid van de Commissie van Bijstand en een aantal jaren lid van de Commissie tot beoordeeling van Balcon- en Gevelversieringen. In zijn krant, die ook wel de 'krant van Peereboom' genoemd werd vanwege het persoonlijke stempel dat hij gedurende drieënveertig jaar op het dagblad drukte, besteedde hij veel aandacht aan de activiteiten van de vereniging. In 1891 bijvoorbeeld schetste hij in een wervend artikel het nut van de nieuwe vereniging: zij kon Haarlem verfraaien door '...een nieuwen fontein te maken, door de mooiste plekjes met een beeld te verfraaien; door hier en daar een waterpartijtje aan te leggen. Dan kan de vereeniging banken laten zetten, en wegwijzers naar veel mooie plekken, die de meeste menschen nu niet weten te vinden. Zij kan nieuwe wegen maken of het plan daartoe opperen en de zaak bevorderen.'20' Hij legde de nadruk op het belang van het aantrekken van 'vreemdelin gen'. Dat was immers van veel belang voor de 'neringdoenden' in de stad, zeker als de vreemdelingen zich blijvend in de stad zouden vestigen. Er moesten dus gidsen gemaakt en verspreid worden. De verschillende activiteiten van 'Verfraaiing' waren dus tweeledig, in die zin dat ze zowel gericht waren op het aantrekken van meer bezoekers als bedoeld voor de eigen kring. Dat laatste kan dan gezien worden als een poging om de vrijetijdsbesteding van de sociale bovenlaag te verrijken. Wandelen, het bezoeken van muziek- en toneeluitvoeringen of dansen op bals bij beschaafde muziek waren immers gewaardeerde bezigheden voor mensen die voldoende tijd en geld hadden voor dit soort vermaak.21' De historicus Frijhoff heeft er op gewezen dat door middel van dit soort activiteiten een bepaald beeld wordt ontworpen, een raster dat over een stad gelegd wordt, waardoor sommige delen uitgelicht worden en andere verborgen blijven.22' In het raster dat de notabelen met deze ver fraaiingsvereniging over Haarlem en omgeving legden, bleef de industrie onbelicht evenals de verpauperde wijken, de - in de ogen van 'Verfraai ing' - oninteressante oostkant van de stad. Daarentegen lichtte het groen op: de fraaie villaparken, de Haarlemmerhout, de landelijke omstreken ANJA KROON

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 161