heeft kunnen doen.' Er waren verfraaiingszaken die het bestuur niet kon uitvoeren, maar ook kwamen er weinig nieuwe leden bij, van de commis sie voor gevelversiering waren slechts drie van de vijf leden beschikbaar en verschillende secretarissen bedankten in twee opeenvolgende jaren. De onvrede zal ook in andere kringen gevoeld zijn, want rond die tijd vatte het bestuur van de Haarlemsche Handelsvereeniging het plan op om een geheel nieuwe vereniging, met de veelbetekenende naam 'Haar lem Vooruit', op te richten.28) Uiteindelijk besloot het bestuur van de Han delsvereeniging het bestuur van Verfraaiing uit te nodigen voor overleg over een nieuw op te richten centraal bureau. Dit leidde in 1904 tot de stichting van een informatiebureau op het Stationsplein onder de vleu gels van 'Verfraaiing'. Het doel van het bureau was door gepaste reclame Haarlem meer en meer bij landgenoot en vreemdeling bekend te maken en de bezoekers van Haarlem kosteloos alle inlichtingen te verschaffen die hun verblijf konden vergemakkelijken. Opmerkelijk is, dat in het jaar verslag over 1904, 'Verfraaiing' deed voorkomen of het idee van een infor matiebureau van haar afkomstig was, terwijl de berichtgeving in Haar lem's Dagblad het initiatief bij de Handelsvereeniging legde, wat juist lijkt gezien het feit dat Peereboom ook daar bestuurslid was.29' De stuwende kracht achter de oprichting van het Informatiebureau was Adrianus van Rossum (1855-1917), gemeenteraadslid, directeur van de suikerfabriek in Halfweg en voorzitter van het Departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Van Rossum, die in het Kenaupark woonde, had als industrieel ongetwijfeld oog voor het gunstige economische effect van het toenemende toeristen verkeer. Hij trad in 1904 toe tot het bestuur van de verfraaiingsvereniging en volgde in 1912 voorzitter Jan Krol Kzn (1842-1916) op, die deze taak van af de oprichting in 1891 had vervuld. Het informatiebureau dat op 1 juni 1904 geopend was, werd bemand door een informator, die van juni tot midden oktober in het opvallende kantoortje op het Stationsplein aanwezig was. In het eerste seizoen wer den aan ruim 2400 buitenlanders, vooral Engelsen, Amerikanen en Duit sers, mondelinge of schriftelijke inlichtingen gegeven. Hoewel het lijkt alsof'Verfraaiing' door de samenwerking met de Handelsvereeniging im pliciet koos voor het economisch belang van de zakenlieden, was dit niet het geval. Opmerkelijk is het bericht, dat er in een week tijd vier schrif telijke aanvragen uit Indië kwamen die vestiging in Haarlem betroffen, en die zeker bijdroegen aan het nut van het bureau.30) Haarlem's Dagblad schreef: HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 164