jaar 1913 was bij uitstek geschikt, omdat in dat jaar het Vredespaleis in Den Haag geopend zou worden - een van de architecten was Haarlemmer J. A. G. van der Steur (1865-1945), medeoprichter van 'Verfraaiing' en later lid van de commissie voor gevelversiering - als gevolg waarvan een druk internationaal bezoek werd verwacht. In dertig plaatsen kwam lokale comités tot stand. Het Haarlemse co mité stond onder leiding van Vincent Loosjes, die in 1917 Van Rossum als voorzitter van 'Verfraaiing' zou opvolgen. J.C. Peereboom werd secretaris. De Haarlemse plannen bestonden niet uit bijzondere feesten - een Land juweel werd geopperd, maar dat werd niet als onderscheidend genoeg be schouwd. Het karakteristieke van Haarlem lag in de musea en het groen. Het nieuwe Frans Hals museum werd in 1913 geopend, er kwam een ten toonstelling over de boekdrukkunst en ook de musea in het Paviljoen, Teylers Museum, het Bisschoppelijk Museum en het Museum van Stolk werden onder de aandacht gebracht. Aan de bewoners van de hoofdstra ten werd gevraagd hun gevels met bloemen te versieren. Ook wilde men tochtjes in de omgeving organiseren per 'coach, auto of boot' 'Verfraaiing' was wel in 1913 bij de organisatie van de activiteiten be trokken, maar had, voor zover bekend, weinig inbreng. Naast de al be staande uitgaven van 'Verfraaiing' werd er vanwege Plan 1913 een speciaal gidsje uitgegeven, dat weergaf waarin Haarlem zich onderscheidde. Op de omslag stond een schilderij van Frans Hals. Veel mensen namen het gidsje mee, omdat het zo artistiek was.43' Helaas bleef het bezoek achter bij de verwachtingen; de logeeradressen bij particulieren waren niet no dig en ook het openstellen van het informatiebureau tot de aankomst van de laatste trein bleek overbodig.44' Ondanks al deze nieuwe initiatieven bleef 'Verfraaiing' ook in het derde decennium van haar bestaan vasthouden aan de oude idealen: het openstellen van terreinen waar gewandeld kon worden (het waren er ne gen in 1915), maar ook werden er nog steeds medailles beschikbaar ge steld en kleine zaken onderzocht, zoals klachten over een stilstaande klok aan de Parklaan of de spoorbomen bij de Kleverlaan die te lang dicht ble ven.45' Het is niet duidelijk in welke mate de eerste voorzitter Jan Krol Kzn. een stempel heeft gedrukt op dit beleid. Gemeenteraadslid Krol - bekend vanwege zijn bemoeienis met de totstandkoming van het Frans Hals mo nument tegenover zijn huis en het schenken van de Stadsschouwburg aan de stad- vervulde de voorzitterstaak van 1891 tot 1912, maar of dit tot algemene tevredenheid gebeurde, wordt niet vermeld; in het jaarverslag HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 172