Tussen onderzoek en actie 25 Jaar Werkgroep Gebouw en Omgeving 1988-2013 Inleiding In de jaren tachtig van de twintigste eeuw vonden in Nederland ingrij pende veranderingen plaats in het ruimtelijke ordenings- en bouwbe leid. Het overloopbeleid, dat meer dan twintig jaar de ruimtelijke orde ning had gedomineerd, werd vervangen door het beleid van de 'compacte stad'; volkshuisvesting werd stap voor stap vervangen door meer bouw voor de hogere inkomensgroepen. De kleinschaligheid van de late jaren zeventig, die een reactie was op de hoogbouw van de jaren zestig, ver schoof weer naar meer grootschaligheid. En er ontstond, na een periode van veel sobere woningbouw in de stadsvernieuwing, meer aandacht voor 'Architectuur'. (Het blad Wonen/TABK veranderde zijn naam in Ar- chis). Ook het monumentenbeleid veranderde. De nieuwe Monumenten wet van 1988 ging uit van een terugtredende rijksoverheid en gaf daar voor grotere bevoegdheden aan de gemeenten, die hiertoe veelal niet waren toegerust. Deze veranderingen hadden ook voor Haarlem verstrekkende gevol gen. De bouwactiviteit nam sterk toe. Maar om in een compacte stad als Haarlem te kunnen bouwen moet men slopen. Dus ook de sloopactivi- teiten namen toe. Zo verdween aan de Grote Markt het gerenommeerde Grand Café-Restaurant en zalencomplex Brinkmann (alleen de voorgevel bleef staan), waarbij en passant ook de markante bioscoop Rembrandt werd meegenomen. Van het Houtplein werd de hele oostwand gesloopt, inclusief bioscoop Lido en een garagebedrijf in de stijl van de Amster damse school. Aan het Floraplein en de Dreef werden het Diaconessen- huis en enkele Zocher-villa's gesloopt, aan de oostoever van het Spaarne de Spaarnekerk en de Dubbele Buurt1', en in het Burgwalgebied de fabriek van Haas-azijn. Op al deze plaatsen, behalve de Dubbele Buurt, verrezen na verloop van tijd (soms veel tijd) nieuwe kantoren, winkels en wonin- 178 JOHANNES VAN DER WEIDEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 180