gen. Onder het nieuwe complex Brinkmann-state kwamen vier bioscoop zalen. De Dubbele Buurt werd asfalt ter verbreding van de Schalkwij kerstraat. Open gebieden werden bebouwd: op het terrein van kwekerij Van Tu- bergen aan de Leidsevaart kwam een woonwijk, evenals in de Romolen- polder in het noord-westelijke deel van Schalkwijk. Aan de noordkant van Schalkwijk, langs de Schipholweg, kwamen kantoren en een hotel. Er waren vergaande plannen voor sloop en nieuwbouw op de plaatsen van de verlaten bedrijfsgebouwen van de firma Enschedé in het centrum van de stad en van het karakteristieke gebouw van wasserij Rookmaaker aan de Kampersingel, welke plannen jaren later, in gewijzigde vorm, werden gerealiseerd. Al deze sloop en bouw was niet onomstreden. Ging er niet erg veel moois en markants verloren? Wat was de kwaliteit van de nieuwbouw? Sloot deze wel aan bij het karakter van de stad? Waren stadsbestuur en ambtelijk apparaat voor zulke zware beslissingen wel voldoende toe gerust en doordrongen van de vergaande consequenties? Kortom: hoe weloverwogen ging dit allemaal in zijn werk? Sommigen waren er niet gerust op. Tegen deze achtergrond moet het ontstaan van de Werkgroep Bouwhistorie Haarlem worden gezien. Werkgroep Bouwhistorie Haarlem De werkgroep werd opgericht op 14 juni 1988 ten huize van architect Yske Braaksma. De initiatiefnemers waren Piet Roos, ambtenaar bij Openbare Werken, en Bart Uittenhout, ambtenaar bij Monumentenzorg. Beiden namen deel op persoonlijke titel. Doelstelling van de werkgroep was het bevorderen van de bewustwording van en kennis over het gebouwde he den en verleden van de stad, bij burgers en stadsbestuur. Uitgangspunten daarbij moesten zijn: onafhankelijkheid en kennis van zaken. Al snel tel de de werkgroep 13 leden, voornamelijk architectuurhistorici, architec ten en stedenbouwkundigen.2' In de werkgroep werden verschillende plannen ontwikkeld zoals het beschrijven van een fietstocht langs gebouwen van Han van Loghem in het kader van de komende monumentendagen in september 1988. Op lan gere termijn het opzetten van een pandenarchief - waarschijnlijk met het idee beter beslagen ten ijs te komen bij nieuwe sloop- en bouwplannen - en het publiceren van een Haarlemse bouwgeschiedenis in het kader van de komende viering van Haarlem 750 jaar stad in 1995. JOHANNES VAN DER WEIDEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 181