Het Architectuur en Bouwhistorisch Centrum (abc) en de Werkgroep Architectuur Haarlem vielen beide onder de koepel Stichting Bouwhisto- rie Haarlem, maar bleven als afzonderlijke eenheden bestaan. Op 13 januari 1989 vond de opening van het abc plaats. Het werd daar mee, na het Architectuur Centrum Amsterdam (Arcam, 1986) het tweede lokale architectuurcentrum in Nederland. De opening vormde het begin van een lange reeks van tentoonstellingen, lezingen en andere manifes taties. De werkgroep hield zijn vergaderingen voortaan in Groot Heilig land 47 en gedurende meer dan vijf jaar waren verscheidene leden van de Werkgroep tevens vrijwilliger in het abc. De flyers die de tentoonstellin gen begeleidden werden geschreven door leden van de Werkgroep. In 1992 kreeg Piet Roos, bij gelegenheid van zijn pensionering als ambtenaar, de zilveren legpenning van de Vereniging Haerlem als erkenning van zijn verdiensten voor de stad en het abc. Het abc draaide aanvankelijk geheel op vrijwilligers. Dat veranderde in het turbulente jaar 1993. Per 1 januari konden twee full-time banenpoo lers worden aangesteld (door het Rijk gesubsidieerde arbeidsplaatsen). In 1993 en 1994 werd het gebouw naar een plan van Yske Braaksma verbouwd om inhuizing van het Historisch Informatiecentrum (hic; de voorgan ger van het Historisch Museum) en het Nederlands Foto- en Grafisch Cen trum (het Spaarnestad-archief) mogelijk te maken. Daarmee werd het complex een museaal centrum en werd de tijdelijke huisvesting van het abc in feite een permanent gebruik. De voorbereiding van een serie van acht lezingen met een slotmani festatie en een publicatie in de winter van 1993-1994 kostte erg veel werk (lisa in Haarlem: landschap, interieur, stedebouw en architectuur).5' De organisatie ervan berustte bij het abc maar veel leden van de werkgroep werkten eraan mee. Mede door de hoge werkdruk ontstonden er span ningen tussen de onbetaalde werkers van het eerste uur enerzijds en de nieuwe werknemers en nieuwe voorzitter van het bestuur, oud-wethou der Koster, anderzijds. De meningsverschillen betroffen de organisatie, maar hadden ook inhoudelijke en persoonlijke kanten. Kernpunt betrof de onafhankelijkheid ten opzichte van het gemeentebestuur en de bouw sector. Dit leidde begin 1995 tot een breuk. De oprichters Piet Roos en Bart Uittenhout verlieten, met een aantal vrijwilligers, op 22 februari het abc. Op 2 mei 1995 stapten zij ook uit het bestuur van de stichting. JOHANNES VAN DER WEIDEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 185