Intermezzo Zo werd de Werkgroep Architectuur Haarlem in twee opzichten weer dakloos. Zij had geen vergaderruimte meer, en ook geen overkoepelen de organisatie, welke laatste onmisbaar is bij aanvraag van subsidies of sponsoring. Toch besloot de werkgroep, aangevuld met enkele meegeko men vrijwilligers uit het abc, verder te gaan. De nadruk zou weer moeten komen te liggen op het doen van onderzoek en daarover publiceren; des kundig en onafhankelijk. Vergaderruimte werd gevonden in de Hoofdwacht, zetel van de Ver eniging Haerlem. Op de zolder van de Hoofdwacht bevond zich een werkgroepenkamer, in gebruik bij de Historische Werkgroep van de ver eniging. Met een paar goede afspraken bleek het mogelijk deze ruimte te delen. Voor het rechtspositionele probleem werd een andere oplossing ge vonden. Sinds 1985 bestond een Stichting Gebouw en Omgeving, cen trum voor bouw- en kunsthistorisch onderzoek in Noord-Holland, die echter een slapend bestaan leidde. De stichting werd nieuw leven in geblazen en per 19 maart 1996 de formele paraplu van de werkgroep. De naam van de werkgroep werd veranderd in Werkgroep Gebouw en Om geving Kennemerland. (Kennemerland ter onderscheiding van het Haar lemse abc en omdat de Stichting nu eenmaal Noord-Holland in de naam had). De werkgroep sloot zich aan bij de ola, organisatie van lokale ar chitectuurcentra. Maar al kort hierna groeide het idee de werkgroep ook organisato risch onder te brengen bij de Vereniging Haerlem. Bij ingrijpende plan nen in de stad zoals die voor het Enschedé-terrein en de Raaks voelde het bestuur van de Vereniging Haerlem meer en meer de behoefte aan deskundig advies. Na enige aarzeling bij de werkgroep - gevolg van de ervaringen met de Stichting Bouwhistorie - werd hierover eind 1996 overeenstemming bereikt. Het feit dat Wim van Luyken voorzitter van de Vereniging was, waaraan nog goede herinneringen bestonden als voorzit ter uit de eerste jaren van de Stichting Bouwhistorie Haarlem, hielp hier bij. Bart Uittenhout, die vroeger al deel had uitgemaakt van het algemeen bestuur van de Vereniging Haerlem, trad opnieuw toe tot dit bestuur - nu als vertegenwoordiger van de werkgroep. Op 29 december 1997 werd de Stichting Gebouw en Omgeving opgehe ven. 184 HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 186