Werkgroep binnen de Vereniging Haerlem: de eerste jaren De toetreding tot de Vereniging Haerlem gaf de werkgroep de zekerheid van zowel een fysiek als een rechtspositioneel onderkomen. De voorzit ter van de werkgroep is sindsdien tevens in principe lid van het algemeen bestuur van de Vereniging. De nieuwe positie noodzaakte de werkgroep tot een twee-sporenbeleid. Enerzijds betrof dit de advisering van het algemeen bestuur bij concrete bouwprojecten in de stad, anderzijds wilde men toch ook de eigen pro jecten, vaak van wat langere termijn, waar de werkgroep groot mee was geworden, niet opgeven. Die situatie is tot nu toe zo gebleven: een be langrijk deel van het werk wordt bepaald door de agenda van gemeente en verenigingsbestuur, maar de werkgroep voert daarnaast ook een eigen agenda. Het eerste actuele probleem waar de werkgroep binnen de Vereniging mee te maken kreeg betrof de plannen voor het Enschedé-terrein. Er liep al een bezwaarschrift van de Vereniging Haerlem tegen de plannen voor het gebied (politiek omgedoopt tot Appelaar). Hierbij werd samen gewerkt met de Bond Heemschut, de Vrienden van de Grote Kerk en de Wijkraad Binnenstad. Deze coalitie heeft de bezwaren doorgezet tot aan de Raad van State. Uiteindelijk trok de nieuwe gemeenteraad het plan in 1998 in. Een door de werkgroep geformuleerd bezwaar tegen het plan voor de Janskliniek werd door het Algemeen Bestuur overgenomen - overigens zonder resultaat. Een van de eigen projecten betrof een onderzoek naar de pleinen in Haarlem. Dit project was in 1995 begonnen, door de perikelen met het abc blijven liggen, en werd nu weer opgepakt. Het project werd opnieuw stilgelegd na de afwijzing van een financieringsaanvrage bij het Stimule ringsfonds voor de Architectuur in mei 1997- Er lagen toen inmiddels een inventariserende lijst van alle pleinen en plein-achtige stedenbouwkun dige situaties in Haarlem, een concept-inleiding en enkele aanzetten van hoofdstukken. Een hoofdstuk over het Wilhelminapark is uitgewerkt tot een artikel in het Haerlem Jaarboek 1999, van de hand van Krijn Haasnoot. Inmiddels is eind 2012 de draad van het Pleinenproject weer opgepakt. Van 1998 tot 2005 verschenen er in de Nieuwsbrief van de Vereniging korte kritische stukken over de gebouwde omgeving in Haarlem in de meest ruime zin, geschreven door Piet Roos (Alternatieve Stadswandelin gen). JOHANNES VAN DER WEIDEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 187