de lezingen en de discussies op het symposium een fraai boekje: De Ide ale Stad. Haarlem en het veranderende stadsbeeld. Aan het symposium en het boekje werd in de vak- en dagbladpers uitgebreid aandacht besteed. Het handvest had ook een grote uitstraling naar buiten. Het werd op genomen in het nummer van juli 2005 van BNSP-nieuws (informatiebul letin van de beroepsvereniging van Nederlandse Stedenbouwkundigen en Planologen). De Koninklijke Vereniging voor Natuur- Stedenschoon (de Vlaamse zustervereniging van Heemschut) nam het handvest op in haar blad Land in zicht (nummer 2006,4). De zustervereniging Delfia Bata- vorum nam de Gouden Regels op in haar Bulletin van najaar 2006. Op 18 oktober 2005 gaf Johannes van der Weiden in het Erfgoedhuis Zuid-Holland een lezing over het Handvest voor de lokale historische verenigingen in Zuid-Holland en op 30 november 2006 voor de zuster vereniging 'Heemstede-Bennebroek'. Op 15 september 2006 organiseerde het Erfgoedhuis Zuid-Holland een symposium over het Handvest, en gaf daarvan een boekje uit in dezelfde vorm als het boekje De Ideale Stad'.6' De brochure Haags Peil van mei 2008, van de Vereniging Vrienden van Den Haag was geheel gewijd aan de Gouden Regels en de toepassing daar van op Den Haag. In 2009 werd in Paramaribo een tentoonstelling over monumentenzorg verhelderd met citaten uit de Gouden Regels. De Raaks In de jaren negentig ontstond bij het gemeentebestuur het voornemen tot ingrijpende herstructurering van het Raaksgebied. In 1997 kwamen zes projectontwikkelingsmaatschappijen met elk een visie over de ont wikkeling van het gebied, die vervolgens in een uitvoerige inspraakpro cedure gingen. Op 8 juli 1998 koos de gemeenteraad met de kleinst mo gelijke meerderheid voor de visie van de ad-hocbouwcombinatie Amvest/ Dura/MAB, welke sloop van een groot deel van de bestaande bebouwing impliceerde. De Vereniging Haerlem, had voorkeur voor een van de an dere plannen uitgesproken, maar gaf aan met de keuze te kunnen leven. Onder de burgerij ontstond protest tegen de voorgenomen sloop- plannen, met name die van de voormalige hbs a en de Christelijk Gere formeerde kerk (de Hoeksteenkerk). Dat resulteerde in maart 2000 in de oprichting van de Stichting De Hoeksteen die zich tegen de sloop ver zette en daarbij al snel kon rekenen op de steun van de Bond Heemschut en Het Cuypersgenootschap. Een oproep in het Haarlems Dagblad leverde de Hoeksteen ruim 2500 adhesiebetuigingen op. Deze gang van zaken HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 192