nieuw ingrijpend gewijzigd. De mab ging in andere handen over. Door de veranderende economische omstandigheden is het plan niet afgemaakt: twee bouwblokken en een geplande overdekte fietsenstalling zijn er voor alsnog niet gekomen. Op 8 februari 2007 besloot de gemeente het nieuwe kantoorgebouw op de plaats van de hbs a als stadskantoor te huren. De Mariastichting Met het in 1999 gemaakte plan voor het terrein van het voormalige zie kenhuis De Mariastichting kon de werkgroep in grote lijnen vrede heb ben. In de goed verlopende voorbereidingsprocedure werden door de werkgroep op enkele onderdelen voorstellen tot wijziging gedaan en door het bestuur overgenomen. Er was waardering voor het stedenbouwkun dig plan. Achteraf kan men zeggen dat de werkgroep daarbij te weinig oog heeft gehad voor de op sommige plaatsen te hoge dichtheid. Aan de zijde van het Spaarne stonden de gebouwen van twee kleine buitenplaatsen, de Merel en de Houtlommer. Hoewel het karakter van beide gebouwtjes sterk was aangetast en de architectonische waarde mede daardoor niet groot meer was, heeft de werkgroep (en het bestuur), daarin voorgegaan door Stichting De Hoeksteen en de Bond Heemschut, in 2003 en 2004 toch bezwaar gemaakt tegen de sloop omdat het de laat ste twee waren van een reeks van kleine buitenplaatsen die aan dit stuk van de oever van het Spaarne hebben gestaan. Zij vormden de laatste tastbare verwijzing naar de historische situatie. De projectontwikkelaar toonde de neiging aan de bezwaren tegemoet te komen, maar de coör dinerende architect, de gemeente en de provincie wezen de bezwaren af. Een aanvrage van de Hoeksteen tot aanwijzing als rijksmonumenten is door de werkgroep niet gesteund, om dezelfde reden als die bij de hbs a aan de Raaks: de gebouwen hadden daarvoor onvoldoende kwaliteit en daarmee wordt de aanvrage oneigenlijk gebruikt. In 2004 zijn de panden gesloopt.7' De Zuidtangent Al in 1999 werd er gesproken over een hoogwaardig openbaar vervoer-ver- binding (hov) aan de zuidzijde van de Noordelijke Randstad, vanaf het Gooi, via Schiphol, Hoofddorp en Haarlem naar de IJmond: vandaar de naam Zuidtangent. De werkgroep heeft zich vanaf het begin in de discus sie gemengd. Die ging o.a. over het tracé door de stad, tram of bus, bo- JOHANNES VAN DER WEIDEN 193

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 195