niets opleverde. De gemeente was geen voorstander van de plannen maar wilde aanvankelijk de provincie ook niet voor de voeten lopen en kwam met een ontwerp-bestemmingsplan dat de bouw mogelijk maakte. Bij eventuele bezwaren tegen het bestemmingsplan zou men in beroep moe ten bijde provincie. Zover is het niet gekomen. Eind 2006 sprak het nieuwe college van Burgemeester en Wethouders zich uit tegen de plan nen. Het college nam twee door de werkgroep geformuleerde bezwaar schriften als leidraad. De vroegere Commissaris van de Koningin drs. Roel de Wit speelde hierbij een belangrijke bemiddelende rol. Op 5 april 2007 blies het nieuwe college van Gedeputeerde Staten de plannen af. De restauratie van het oude deel, het zogeheten Paviljoen, was toen vrijwel voltooid. Voor de nieuwbouw zijn nieuwe plannen ge maakt die bij de werkgroep weinig bedenkingen opriepen. Inmiddels is de bouw in volle gang. Openbare ruimte en welstand De openbare ruimte is gedurende het hele bestaan van de werkgroep een belangrijk punt van aandacht. Zij vormt, met een term van Stadsbouw meester Max van Aerschot, de 'contrama'; het niet bebouwde deel van de stad. In de periode 1998 tot 2005 heeft Piet Roos een aantal columns over de stad geschreven in de Nieuwsbrief die meestal de zorg voor de openbare ruimte betroffen, of het ontbreken van zorg: over bestratingen, straat- meubilair, dakbedekkingen, kiosken, urinoirs, reclame, meterkastjes, e.d. Om meer systematisch aandacht aan de openbare ruimte te schenken is in 2005 binnen de werkgroep een projectgroep Openbare Ruimte inge steld. Als eerste 'case' is de Grote Markt annex de Oude Groenmarkt ge ïnventariseerd en geanalyseerd. In 2007 is hierover een Nota Grote Markt en omgeving aan b en w aangeboden, zonder zichtbaar effect. In de nota is veel aandacht besteed aan het terrassenbeleid. Rondom de Grote Kerk is een ware monocultuur van terrassen ontstaan, die weliswaar bij mooi weer een grote attractie vormen maar bij slecht weer en in de winter een troosteloze aanblik bieden. Het is particuliere kolonisering van openbaar terrein, door het openbaar bestuur gestimuleerd. De werkgroep pleit tot op de huidige dag voor een zeker terugdringingsbeleid, met het oog op de veelzijdigheid van de openbare ruimte, het stedelijk mozaïek (Regel 1 van de Gouden Regels). Dit laat onverlet dat het gebied rondom de Grote HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 198