commissie Ruimtelijke Kwaliteit (ark). Hierover is op 4 oktober 2011 in de Hoofdwacht een minisymposium gehouden, 'Van Schoonheid via Welstand naar Ruimtelijke Kwaliteit'. Van het symposium is in een kleine publicatie verslag gedaan. Het symposium vond plaats naar aanleiding van het afscheid van een van de oprichters van de werkgroep, Piet Roos, in zijn arbeidzaam leven vele jaren secretaris van de Haarlemse Schoon heidscommissie. In het genoemde Pleinenproject zal nadrukkelijk opnieuw aandacht worden besteed aan de mogelijkheden tot verfraaiing van de openbare ruimte. Zichtlijnen Jacob van Ruijsdael en Gerrit Berkheijde wisten het al in de zeventiende eeuw: zichtlijnen, vista's en silhouetten leveren een onschatbare beteke nis aan de 'identiteit' van de stad, aan de wijze waarop en de intensiteit waarmee mensen zich met de stad identificeren. Maar dat wil niet zeggen dat dit inzicht inmiddels gemeengoed is. Over het algemeen bestaat hier voor bij stadsplanners niet veel begrip. Veel zichtlijnen worden verstoord door bouwactiviteit; bij nieuwbouw worden ook opgelegde kansen in de zen gemist. In 2008 heeft Piet Roos een inventarisatie gemaakt van de belangrijk ste zichtlijnen in de stad naar bepaalde markante objecten in de stad: de Grote Kerk, de Koepel (gevangenis), de Kathedraal, de Bakenesserkerk en molen De Adriaan. Dat heeft geresulteerd in een zichtlijnenkaart. In 2009 is de jaarlijkse tentoonstelling in de Hoofdwacht aan het onderwerp ge wijd, dankzij sponsoring van woningcorporatie Pré Wonen vormgegeven door bureau Kamer 12. De professionele vormgeving betekende een grote kwaliteitsverbetering, maar leverde niet meer bezoekers op dan in voor gaande jaren. Over het onderwerp heeft meermalen overleg plaatsgevonden met de stadsbouwmeester Max van Aerschot. In 2012 is de uitgebreide reactie van de werkgroep op de gemeentelijke concept-nota Ruimtelijke Kwali teit vrijwel geheel aan het thema van de zichtlijnen en vista's gewijd. Het uiteindelijk doel is zichtlijnen een formeel-juridische status te geven door opname als vast onderwerp in bestemmingsplannen, wat heel goed mogelijk is. In Haarlem is dit tot nu toe éénmaal gebeurd: in het Bestem mingsplan Binnenduinrand (2008) voor de zichtlijn vanaf Elswout naar de Grote Kerk. JOHANNES VAN DER WEIDEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 201