ben van de werkgroep minder aandacht gekregen dan wellicht nodig was, zoals de plannen voor het gebied rondom de Scheepmakersdijk, de Scho- terbrug en het gebied ter weerszijden van de Schipholweg. En dan zijn er de talloze kleine zaken, al dan niet aangereikt door verontruste burgers, van verkeerde lantarenpalen, afvalcontainers en straatnaamborden tot wel of geen fietspad naast het Houtmanpad. Ongenoemd zijn meestal ook de optredens van individuele leden van de werkgroep in lezingen, fora, interviews voor lokale pers en radio; de jaarlijkse studiedagen steeds in een andere stad, contacten met woning corporaties, zusterwerkgroepen en -verenigingen. Tenslotte Het eerste wat we uit bovenstaand historisch overzicht kunnen opmaken is dat de veelgehoorde opvatting dat 'het toch allemaal niks oplevert' een mythe is. Veel van de door de werkgroep ondernomen activiteiten zijn succesvol verlopen. Dat geldt o.a. voor het Handvest voor de ideale stad, de Zuidtangent, het Provinciehuis, de aanwijzing van de jonge monu menten, het Wederopbouwproject. Nog afgezien van meerdere succes volle tentoonstellingen en publicaties. Daar staat werk tegenover, dat achteraf vergeefse moeite was, bijvoor beeld bij de Raaks en bij de Mariastichting. Ook met betrekking tot de openbare ruimte en de zichtlijnen is succes vooralsnog uitgebleven. Deze onderwerpen blijven voor de werkgroep punten van aandacht. Belangrijke aspecten hierbij zijn een eenduidig standpunt, continuï teit en samenwerking met andere organisaties. Tijdens een actie wil dat zeggen: open, beleefd, maar vasthoudend; 'rustige vastheid' om met eu- president Herman van Rompuy te spreken. Wat betreft de continuïteit: doorgaan, ook als er aanvankelijk weinig begrip voor een standpunt be staat. Dat is een belangrijk verschil met actiegroepen (veelal hevig maar kort) en brengt de werkgroep (en de vereniging) meer op een lijn met or ganisaties als Heemschut en het Cuypersgenootschap. Resultaat bereikt de werkgroep meestal niet alleen. In de praktijk heb ben pragmatische strategische coalities de meeste successen opgeleverd: met De Hoeksteen, met Heemschut, met het Cuypersgenootschap, met de Stichting Haarlems Bouwplannen; soms ook met de gemeente (zoals bij de bouwplannen van de Provincie en de voordracht voor de rijksmo numenten uit de Wederopbouwtijd); soms ook met particulieren zoals Marianne Rietvink en drs. R. de Wit. 206 HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 208