Het tweesporenbeleid van de eigen agenda enerzijds en reactie op ge meentelijke acties anderzijds is structureel: inherent aan de positie van de werkgroep binnen de Vereniging Haerlem. Sterker nog: uit de ge schiedschrijving van de Vereniging zelf blijkt vanaf het eerste begin dat zelfde dilemma.8* Maar uit het bovenstaande overzicht blijkt wellicht ook dat de eigen agenda op den duur de meeste en meest bevredigende vruch ten afwerpt. De werkgroep zet zich in voor behoud en versterking van de kwaliteit van de Gebouwde Omgeving in Haarlem, met bijzondere aandacht voor de openbare ruimte. Zij doet dit door middel van publiciteit en actie. De leden van de werkgroep hebben hierbij geen belang en geen macht. De enige macht is die van het argument. Wat deze punten betreft is er in de afgelopen 25 jaar niets veranderd. De uitgangspunten daarbij zijn: deskundigheid, onafhankelijkheid en openheid. Dat lijkt voor de hand te liggen: niemand zit te wachten op on deskundigheid, afhankelijkheid en heimelijkheid. Maar deze opstelling is toch alles behalve een gemeenplaats. De deskundigheid zit hem niet zozeer in de bekwaamheden van de af zonderlijke leden, maar in de multidisciplinariteit van de groep. Die is in Haarlem verder nergens te vinden, ook niet bij het ambtelijk apparaat, waarin debat en samenwerking tussen disciplines meestal ver te zoeken Groepsfoto van de werkgroep. Studiedag Hoorn 2011. (Foto Gerard Moolenaars) JOHANNES VAN DER WEIDEN 207

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 209