kwasten aan de uiteinden van de hoofdstellen zijn helaas door weer en wind verweerd en daardoor haast verdwenen. Dat de gevelsteen na hon derdtwee jaar nog in zo'n goede conditie verkeert, komt waarschijnlijk doordat deze geheel of gedeeltelijk beschilderd is geweest. Verf voorkomt immers verwering door weerinvloeden. Om meer over de oorspronkelijke kleuren te weten te komen voerde ik in opdracht van monumentenzorg Haarlem in 1988 na de sloop van de ge vel onderzoek uit. De Stichting Geveltekens Vereniging Haerlem bewaar de een kopie mijn rapport. Nadat de vereniging hoorde dat de steen een prominente plaats in de entree van het in 2013 herbouwde provinciehuis aan het Houtplein zou krijgen, adviseerde de voorzitter Martin Busker de beschildering te reconstrueren. Precies vijfentwintig jaar later kreeg ik daarvoor opdracht van de heer Kees Schouten, projectmanager van de Provincie Noord-Holland. Van de beschildering was tijdens de ontmanteling in 1988 maar weinig over. Ergens in de tijd moet men met het onderhouden van de steen zijn gestopt. Het fond (achtergrond) en de twee rechter paarden waren he lemaal verveloos. De oren en de manen van het linker paard vertoonden nog maar een bruine waas. In de neusgaten en op de ogen zaten nog wel wat verfspoortjes. Alleen de bespanning van de paarden, zoals de leidsels, zat nog redelijk goed in de verf. Al met al had ik te weinig gegevens om een gehele schildering te kun nen reconstrueren. Ik besloot alleen de kleuren terug te brengen die daad werkelijk waren gevonden en gebruikte daarvoor verfproducten die in 1911 gangbaar waren. Dat zijn bijvoorbeeld lijnolie en schellak. Dit laatste is een transparant medium om het van bronspoeder gemaakt imitatie goud tegen vocht te beschermen. Dit slaat anders op den duur groen uit. Ook uit respect voor de beeldhouwer ben ik terughoudend in het kleur gebruik geweest. Een totale overschildering van de steen zou de frijnslag en de subtiele lijnvoering hebben verhuld, terwijl juist hierin het hoog waardige vakmanschap van de steenhouwer tot uiting komt. De onlees baar geworden in steen uitgehouwen naam J.C. Vreugde in de rechter on derhoek heb ik natuurlijk wel weer voorzichtig met verf leesbaar gemaakt. Spaarne 7 - Gevelreclame Gelukkig worden er soms ook gevelreclames opgeknapt en gaan deze niet verloren. Zolang een pand niet beschermd is en dus ook niet een geschil derde reclame, weetje het nooit voor de toekomst. Zo zijn er al verschil- MARTIN BUSKER 227

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 229