Deze handleidingen werden niet voor of door kuipers geschreven. Hoe lang bijvoorbeeld de duigen moeten zijn om een vat met een bepaalde inhoudsmaat te maken wordt nergens beschreven. Het gemeenschappe lijke kenmerk van dergelijke werkjes is dat de inhoud van de gehele va ten wordt besproken. Daarom worden kuipers (of hun vaardigheden) op titelbladen of in voorwoorden, inleidingen en voorbeelden nooit speci fiek aangesproken. Bovendien waren de auteurs van deze werkjes meestal wiskundigen of landmeters en geen ambachtslieden.30' In de Inleiding op de meet en pegel-const wordt het lezerspubliek van dergelijke handleidin gen duidelijk beschreven: deze kennis was vooral nuttig voor kooplieden, kopers, pachters en liefhebbers van wiskundige vraagstukken. Want ie dereen die wel eens een borreltje dronk kon aan de hand van de beschre ven formules uitrekenen hoeveel drank de waard op een avond in zijn be ker had geschonken.31' Boeken geschreven voor en door ambachtslieden Voorlopig kunnen we concluderen dat vanaf ca. 1600 in de Nederlanden diverse technische handleidingen over uiteenlopende onderwerpen in druk verschenen.32' Soms zijn deze bronnen bewaard, omdat ze werden gekocht door geïnteresseerden die deze niet op de werkvloer gebruikten. Ambachtslieden kozen er regelmatig voor om hun ontwerpen, recepten of werkwijzen alleen voor eigen gebruik op schrift te stellen. Veel van deze informatie is verloren gegaan, omdat de kans klein is dat juist deze persoonlijke informatie van generatie op generatie zorgvuldig werd be handeld. Soms bewaarde men bijzondere technische gegevens met opzet niet, omdat het niet de bedoeling was dat deze kennis in handen van een concurrent zou vallen. In de 17de eeuw en eerste decennia van de 18de eeuw kon kennis voor de drie onderzochte beroepen ook schriftelijk circuleren in aanvulling op de technieken die men in de praktijk had geleerd. Welke kennis dit was verschilde per ambacht. 'Geletterdheid' had voor ververs een andere functie dan voor kuipers en de zilver- en goudsmeden, omdat bij zilver en goudsmeden de nadruk lag op omrekentabellen, rekenboekjes en ont werptekeningen, terwijl bij ververs recepten schriftelijk circuleerden. Kuipers lijken geen specifieke doelgroep te zijn geweest. Zij konden uiter aard wel profiteren van de informatie in rekenboekjes voor het bijhouden van hun (winkel)administratie. In de volgende paragrafen zullen we zien of in de boedelinventarissen van Haarlemse ambachtslieden aanwijzin gen te vinden zijn voor dergelijke boekjes. HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 22