Restauraties De restauratie van de Nieuwe Kerkstoren Bijdrage van Martin Busker De Nieuwe Kerk is een karakteristiek kerkgebouw in hartje Vijfhoek in Haarlem. Op deze plek stond eerst de St. Annakerk waarna er later een toren aan vast werd gebouwd. In 1645 werd besloten om de bestaande St. Annakerk te slopen en uit vijf ontwerpen koos men het ontwerp van Jacob van CampenDe toren bleef staan. De Nieuwe Kerk kwam klaar in 1649. De toren stamt uit 1613, zoals op de gevelsteen met het Wapen van Haarlem staat, en is naar alle waarschijnlijkheid een schepping van de toenmalige stadsbouwmeester Lieven de Key. De toren vertoont namelijk veel overeenkomst met de Vleeshal op de Grote Markt. De Key bouwde de toren in de decoratieve stijl van de Hollandse Renaissance. De toren bestaat uit een vierkante bakstenen onderbouw. De klokkenverdieping wordt afgesloten door een overdadige zandstenen balustrade. Het onder ste gedeelte van de bovenbouw is van steen, maar gaat over in een houten met lood beklede achtkant. Deze wordt bekroond met een opengewerk te obelisk. De toren is rijk geornamenteerd met sierlijke natuurstenen luchtbogen en het hoogste punt 52 m is voor een mooie windhaan. Aan de toren zijn vele reparatie- en restauratiewerkzaamheden in de loop der tijd verricht. Zo werd in 1833 het metsel- en loodwerk waar nodig vernieuwd en werd de toren geschilderd. In 1862 werd het eikenhout van de spits gedeeltelijk vernieuwd en opnieuw met lood bekleed. In de jaren 1934-1936 werd het metselwerk boven de eerste omloop hersteld en aan de loodbekleding van de spits werden herstellingen uitgevoerd. In 1937 wer den het kruis en de haan geheel vernieuwd en in 1967 werd onderhouds werk aan de houten balustrade uitgevoerd. Uiteindelijk volgde in de jaren 1978-1980 een grote restauratie. Een totale restauratie van de toren was echter financieel niet haalbaar. Ver spreid over de toren werden diverse herstellingen van metsel- en voeg werk verricht. De loodbekleding werd opnieuw vastgezet en slechte ge deelten werden vervangen. Opmerkelijk was dat de ankers waarmee de 235

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 237