spits bevestigd was zo ernstig bleken te zijn aangetast, dat het een wonder was dat de spits er niet afgewaaid was! Ook werden de wijzerplaten geschilderd, de wijzers hersteld en verguld en de Romeinse cijfers met bladgoud aangebracht. Na 32 jaar was de toren weer aan de beurt. De restaura tie zou bestaan uit het vernieuwen van de loodbedekking boven de lantaarn. Het lood van de houten balustrade was op vele plaatsen al opgevreten en stuk gedrukt door het loodwit. Het metselwerk vertoonde vanaf de straat veel aangetaste gedeelten en binnen zou het uurwerk worden gereviseerd. Ook was komen vast te staan dat het hout werk van de toren moest worden nagezien omdat op di verse plaatsen gaatjes van ongenodigde beestjes waren geconstateerd. En in de toren was het op een paar plaat sen te vochtig. De gemeente Haarlem heeft als eigenaar van de toren in overleg met het kerkbestuur subsidie aangevraagd voor de restauratie van delen van de kerk maar het groot ste gedeelte was toch voor de toren die in 2013 400 jaar zou bestaan. Bestek en tekeningen zijn in eerste instantie uitge werkt door Hoogevest architecten. Ik heb de werkzaam heden daarna verder uitgewerkt en de aanbesteding en bouwbegeleiding uitgevoerd. Na de aanbesteding ging de opdracht naar Burgy bouwbe drijf uit Leiden die als laagste uit de bus kwam al scheelde het maar 115,- euro met no. 2. van de inschrijvingen. Loodwerk Toen de steiger eenmaal was gebouwd kon een grondige inspectie uitge voerd worden. Hierbij kwam aan het licht dat kon worden volstaan met gedeeltes van het lood van de ui en van de klokkentoren te restaureren en een paar gedeeltes te vernieuwen. In verband met de vele schroeven er in had ik liever iets meer vernieuwd maar de toekomst zal uitwijzen of de beslissing goed was. In de tweede lantaarn, de sierbalusters en de balus trade moest wel aardig wat worden vervangen. Van het er onderliggende eiken waren hele stukken vergaan. De nieuwe eiken stukken werden voor ze met lood werden bekleed eerst in de menie gezet om het directe contact met het lood te verhinderen en zo het ontstaan van loodwit te I De toren van de Nieuwe Kerk. 236 HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 238