De natuurstenen speklagen zijn bij de voorgaande restauratie al leen geconsolideerd door ze met behulp van mortels op diverse plaatsen schuin af te smeren. Op vele plekken lagen deze mortels los of het was los gekomen van de aansluiting van het opgaande metselwerk van de toren. Het regenwater liep nu tussen het natuursteen en metselwerk wat schade veroorzaakte aan het metselwerk en binnenin de toren. Van de hout con structie in de toren zijn uiteindelijk twaalf balkkoppen bijna in zijn ge heel vernieuwd. Dit omdat van de opleggingen op sommige plaatsen niet veel meer over was gebleven. Verder had ook de Bonte Knaagkever zich aan al dat lekkere vochtige eikenhout te goed gedaan. De firma van Lierop is ingeschakeld om met een epoxytechniek en fiberstaven de balkkoppen weer te herstellen. Als de balken zo zijn aangetast dan kan het met het an- kerwerk niet veel beter zijn. De ankers zijn los gemaakt, als het nog kon ontroest en behandeld en zijn met vetband omkleed weer teruggeplaatst. Rondom de ankers is het metselwerk aangepakt, want ijzer zet uit als het begint te roesten en dan scheurt het metselwerk alle kanten op. Boven de entree van de toren is voor een hele nieuwe oplossing geko zen om de weelderige plantengroei hierop te voorkomen. De rce stelde voor bij wijze van een experiment om een rvs afdekking toe te passen en dat is dan ook uitgevoerd. Het kruispunt van de constructie waar de balk koppen zijn hersteld. MARTIN BUSKER 239

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 241