Schilderwerk Het natuursteen is helaas niet overal weer opnieuw geverfd, alleen de na tuurstenen entree en rond het wapenschild is met een Jahn verf geschil derd. Wel is al het houtwerk goed aangepakt, waarbij een mooie zware os senbloed kleur het uitgangspunt is geworden. Olga van der Klooster heeft het wapen van Haarlem met schildhouders weer in de oorspronkelijke kleuren geverfd. In eerste instantie zou het verven in de zomer plaatsvinden, want dan kan de verf goed drogen in de zon. Door omstandigheden werd het uitgesteld tot de winter. Uitvoerder Maurice van den Oever heeft toen op de steiger gezorgd voor een houten 'hutje' om het wapen en de leeuwen heen. En dankzij een grote bouwlamp en een kachel waren de klimatologische condities toch perfect. De verf, die Olga gebruikt, maakt ze zelf. In haar atelier staat een hou ten kast met potjes die pigmentpoeder bevatten. Dit poeder mengt ze met olie en hierdoor ontstaat er verf. Ter voorbereiding van dit project deed Olga kleuronderzoek naar de pigmenten die werden gebruikt in 1613, het jaar waarin het wapen gemaakt is. In die tijd maakten mensen gebruik van heraldische kleuren. Zij deed ook onderzoek naar de kleuren van het wapen van Haarlem zelf. Volgens Olga zijn er namelijk veel regels waar je je aan moet houden. Zo moet de binnenkant van de bek van de leeuwen knalrood geverfd worden. De sterren op het wapen mogen alleen zilver of wit geverfd worden. Zilver kan uiteindelijk zwart uit gaan slaan, daarom is de kleur wit ook toegestaan. Er werden twee lagen verf aangebracht. Het is namelijk belangrijk dat de eerste laag goed droogt voordat de twee de laag wordt aangebracht. Het feestelijke hoogtepunt van de oplevering van de toren was de onthulling van het gerestaureerde Wapen van Haarlem door wethouder Ewoud Cassee op 28 februari 2013. Helaas is er geen geld gevonden om een gedenksteen te laten maken maar dat kan altijd nog. Grote Marlet 2 - Nieuw onderkomen van het VW Bijdrage van Martin Busker In 2012 is de Vierschaar gerestaureerd en het was de bedoeling dat het se cretariaat van het college hier weer zou komen te zitten. Na goed overleg is in 2013 besloten om hier het nieuwe onderkomen van het Haarlemse vvv onder te brengen. Voor de toerist is het stadhuis de aangewezen plek om informatie te verkrijgen. Hier komen ze in een ruimte vol historie. MARTIN BUSKER 245

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 247