Een kentering kwam toen hij in militaire dienst ging en hij een legerpre- dikant aan het werk zag. Het inspirerend optreden van deze predikant raakte hem. Deze ervaring zette hem op het pad van de theologie. Na de hbs koos hij voor studie theologie aan de Universiteit van Amsterdam en de Rijksuniversiteit Leiden. Tijdens zijn studie ontmoette hij zijn vrouw Wil en na hun afstuderen vonden ze allebei een baan in Twente. Jurjen werkte van 1975 tot 1978 als vicaris in de hervormde gemeente in Oldenzaal. Het pionieren, kenmer kend voor zijn manier van werken, begon hier. Hij ontmoette maatschap pelijk betrokken kerk-kritische mensen die net als hij op zoek waren naar een nieuwe gemeenschapsvorm. Al vanaf zijn studententijd was Jurjen op zoek naar de maatschappelijke betrokkenheid van kerk en geloof op de samenleving. In 1980 maakte hij de overstap naar de Kritische Gemeente IJmond. In 1986 werd hij aangesteld als diaconaal predikant in Haarlem. Vanuit deze functie is Stem in de Stad ontstaan. Klein begonnen, met het Aanloopcentrum, een huiskamer, voor ontmoeting en een kopje kof fie en thee. Jurjen stuurde aan, inspireerde, bouwde bruggen, wist vrij willigers te betrekken, het vertrouwen van gasten te winnen. Ruim 25 jaar later is Stem in de Stad uitgegroeid tot een organisatie met 8 beroeps krachten, ruim 200 vrijwilligers en zeven verschillende maatschappelij ke afdelingen, van eetvoorziening voor dak- en thuislozen tot hulp voor asielzoekers. Stem in de Stad is inmiddels geworteld in Haarlem en on derhoudt intensieve banden met de politiek en tal van maatschappelijke en kerkelijke organisaties. Het unieke van Stem in de Stad is dat het niet een welzijnsinstelling is die aan mensen hulp biedt maar een plek waar vrijwilligers en gasten samen een gemeenschap vormen die zich bewust laat voeden door de christelijke traditie en gastvrij is voor alle mensen. Vanaf 2000 organiseerde Jurjen Beumer Haarlemse stadslezingen. Hij nodigde theologen en andere wetenschappers van naam, landelijk beken de politici en schrijvers uit om te reflecteren op de samenleving vanuit de brede christelijke traditie. Daarmee zag hij ook kans om groepen mensen in Haarlem te bereiken die van de kerkelijke traditie zijn vervreemd maar wel zoeken naar zinsverband. Ook werkte hij aan de dialoog tussen de christelijke kerken en de an dere religieuze stromingen in Haarlem door middel van het in 2001 op gerichte beraad van religies in Haarlem. De leden zijn afkomstig uit Hindoeïsme, Boeddhisme, Jodendom, Christendom, Islam, Bahaï en On gebonden spiritualiteit. Er werden gespreksbijeenkomsten, rondleidin gen in eikaars godshuizen en cursussen over de Islam en over de Oosterse filosofie en religies georganiseerd. 252 HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 254