Ko van Leeuwen 10 juni 1942-5 mei 2013 Hij was een kleine man met een groot hart, die vijftig jaar lang als journalist en theaterman op zijn heel eigen wijze de kunst beheerste de wereld op veilige afstand te bekij ken. Ko van Leeuwen overleed op 5 mei 2013, geveld door de kanker. Ko werd op 10 juni 1942 in Haar lem geboren en groeide op in de Kempstraat. Hij ging naar de Heilige Hartschool, de parochieschool van de Heilige Hartkerk aan de Kloosterstraat. Als jonge jongen raakte Ko ge fascineerd door circus - vooral de clowns - en theater. 'Ik was op school altijd al haantje de voorste als er toneel gespeeld werd.' In 1958 debuteerde hij bij de Haarlemse Rederijkerskamer Alberdingk Thijm als zoon Toby in 'Een Feestelijke Dag' - met onder anderen Jeanne Kruyver-Rubeling, haar echtgenoot Joop Kruyver en hun dochter Willy. Daar lag meteen de kiem voor een levenslange band. Niet alleen met het theater, maar ook met de Kruyvers. Ko vertelde vlak voor zijn overlijden: 'Ik moest voor die rol een spijkerbroek hebben, maar die had ik niet. Dat vertelde ik Jeanne en zij zei dat ik dan maar eens langs moest komen want haar zoon had dezelfde maat als ik. Dat was dus Joep. Ja, zo is het begon nen. We zijn nog altijd vrienden.' Als Ko verder vertelt zie je voor je hoe de twee jongens stiekem via de artiesteningang de Stadsschouwburg inslopen, terwijl directeur Herman Deinum een oogje toekneep, om daar het ene na het andere toneelstuk te zien. Ko: 'Vondel, Shakespeare, niks was ons te veel. We zagen er veel stukken en alle grote acteurs en actrices. We vonden het prachtig!' Joep werd acteur. Eerst bij de technische theatergroep Perspekt en daarna bij toneelgroep Het Volk, waar Ko jarenlang - tot zijn dood - als bestuurs lid bij betrokken was. Ko maakte bij Alberdingk Thijm kennis met Al- bert van Dalsum die de regie deed van 'De Leeuwerik' van Anouilh. Van Dalsum zag het acteertalent van de jonge Van Leeuwen en spoorde hem aan naar de Toneelschool in Maastricht te gaan. Dat heeft Ko niet gedaan. Hij ging werken op het accountantskantoor van Joop Kruijver, de va der van Joep. Na zijn militaire dienst - in de Haarlemse Ripperdakazerne - kwam hij bij uitgeverij Spaarnestad terecht als fotoretoucheur en later bij NECROLOGIËN 257

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 259