de Telegraaf. In 1966 trouwde hij met Betty van Dam, de dochter van the aterliefhebber Jan van Dam, die bij de IJmuidter Courant werkte. Op diens voorspraak kwam hij beginjaren zeventig bij de krant terecht. 'Ik deed de waterkant - de scheepvaart en de sluizen', vertelde Ko vlak voor zijn dood. 'Maar ook cultuur en toneel.' Zijn schoonvader deed het repertoiretoneel en Ko de moderne sector. 'Daardoor leerde ik Peter van Warmerdam kennen, de toneelmeester van de IJmuidense schouwburg, die bijzondere avonden organiseerde 'Achter het Brandscherm' en aan de wieg stond van het Witte Theater. Het was in die periode dat zijn zonen Alex, Marc en Vincent met Hauser Orkater begonnen. IJmuiden was toen heel cultureel en heel inspirerend.' Ko recenseerde als eerste hun debuutprogramma 'Op Avontuur'. Mare van Warmerdam herinnert zich: 'Hij was het type van de aardige journa list. Ko wilde zijn enthousiasme overbrengen en zijn liefde voor het vak. Niet vooringenomen en met een brede blik.' Zelf spelen, kijken, recense ren en regisseren - dat is in het kort hoe het toneel als rode draad door Ko's leven loopt. In 1976 volgt hij zijn vriend Jac Heijer op als toneelcriticus van Haar lems Dagblad. Ko: 'Hoofdredacteur Jos Lodewijks vroeg zich hardop af waar hij een ander vandaan moest halen, waarop Jac zei: "Die hebben we al." Dat was ik dus. Ik heb alles gezien. Elisabeth Andersen heb ik altijd bewonderd, John Kraaijkamp speelde prachtig en Ko van Dijk natuurlijk - die vulde met zijn stem elke kier van de schouwburg. Je mag nooit zeg gen dat hij maar wat bulderde. En dan de jongere generatie: Kees Hulst, Titus Muizelaar en nog veel meer.' Hij had een reputatie hoog te houden - de Haarlemse kunstredactie was destijds landelijk toonaangevend - en deed dat met verve. Zijn liefde voor theater klonk door in zijn recensies. Hij bezocht voorstellingen in het buitenland die later door Toneelgroep Centrum naar Haarlem gehaald werden. Hij was betrokken bij de Toneelschuur. Directeur Frans Lommerse kent Ko als man van het eerste uur bij Haarlems enige vlakke vloertheater. 'Ko is op allerlei manieren betrokken geweest bij de Toneelschuur - in het bestuur van de vereniging en bij producties, maar natuurlijk ook als criti cus. Hij kwam voort uit de traditie maar was altijd nieuwsgierig naar het nieuwe. Hij was als recensent vooral een liefhebber, altijd begaan met de spelers en nooit betweterig of cynisch. Hij zocht de aanknopingspunten waardoor hij gegrepen werd. Dat wilde hij delen. Nadat hij was gestopt met recenseren, regisseerde hij amateurtoneel. Daarbij zag je dat ook. Hij wilde met die amateurs naar een hoger artistiek niveau - buiten de ge- HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 260