baande paden. Hij had een enorme repertoirekennis en probeerde ama teurs enthousiast te maken voor het beroepstoneel. In die zin was hij in Haarlem een sleutelfiguur.' Ko schreef bij Haarlems Dagblad niet alleen over toneel. Hij was en bleef ook allround verslaggever, die nieuws 'maakte' en de mooiste reportages schreef. Een journalist met een eigen stijl. 'Enerzijds onafhankelijk, een eigen oordeel hebbend, anderzijds luisterend en met begrip voor de an dere kant', zoals een wethouder ooit vaststelde. Na de geboorte van zoon Merijn in 1971 en dochter Eyke in 1974 werd het huwelijk met Betty van Dam in 1977 ontbonden. In 1983 sloeg het noodlot toe. Zoon Merijn stierf een dag voor zijn twaalfde verjaardag bij een tragisch ongeluk. Daarna zag Ko meer dan ooit de betrekkelijkheid van alles in. Op de krant was hij chef van de kunstredactie en later coördinator van het zaterdags bijvoegsel Erbij. Toen hij tegen zijn zin naar de stadsredac tie werd gemanoeuvreerd, was de koek bij hem op. In juli 1990 nam hij af scheid. Hij was inmiddels verwoed zeiler en wist dat hij zijn koers moest verleggen. Ko was toen net een jaar getrouwd met collega Inge Crul. Hij begon zijn eigen tekstbureau. Hij schreef onder veel meer voor de gemeente Vel- sen en voor Vluchtelingen Werk. Hij schreef boeken over het Forteiland, over de Lieven de Keyschool en over het Essenhofje - waar hij later ook ging wonen. In 2001 verscheen Het Geheim van IJmuiden en in 2009 Het Ge schenk - over de Haarlemse Stadsschouwburg. En ondertussen schreef hij achttien jaar lang wekelijks de stadskroniek 'Van de brug af gezien' voor Haarlems Dagblad. Ook was hij actief voor de Vereniging Haerlem, hij maakte jarenlang de kroniek voor het jaarboek. En het theater? Dat was voor de avonden. Als regisseur sloeg hij geen amateurvereniging - en bijna geen avond - over. Met zijn enorme reper toirekennis en liefde voor het ambacht bracht hij Haarlemse amateurto neelspelers tot grote hoogte. In mei 2013 kreeg hij postuum de Haarlemse Kunst- en Cultuurprijs De Olifant. Ko, vlak voor zijn overlijden: 'Natuurlijk heb ik mijn enthousiasme willen overbrengen. Er zit in het theater nog altijd een groot gat tussen amateurs en beroeps. Ik vind het leuk om na afloop van een productie met zijn allen naar een beroepsvoorstelling te gaan - al wordt me dat door sommige amateurs niet altijd in dank afgenomen. Ik wil ook graag ande re stukken dan het geijkte amateurrepertoire - interessante stukken die iets te melden hebben.' NECROLOGIËN 259

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 261