huis, maar een legende was geboren. De moeder van Jan was Liesbeth (Lies) Brinkmann, dochter van Franz Joseph Brinkmann eigenaar van het bekende grand café met de zelfde naam aan de Grote Markt, én later van de hele huizenrij van de noordkant van de Grote Markt tot aan de Hoofd wacht - zoals Jan mij wel eens trots vertelde. Anton van Os was actief in het katholieke maat schappelijke leven, maar ook na 1945 actief in de sociëteit Teisterbant en bestuurslid van de ver eniging Haerlem. Het verzoek van de Haarlemse kvp om zich als raadslid te kandideren, wees hij echter af. Het voorbeeld van de sociale positionering van zijn vader als kleine, maar bekende ondernemer in de Haarlemse binnenstad met een rijk maatschappelijk netwerk zou Jan later navolgen. Hoewel de oudste zoon, had Jan in eerste instantie helemaal geen ambitie zijn vader op te volgen. Zijn schooljaren aan Triniteitslyceum brak hij af om naar de Zeevaart school te gaan. Daarna volgde een paar vrije jaren op zee, vooral de vaart op Zuid-Amerika was avontuurlijk. Toen zijn broer Toon, de tweede zoon, niet langer met zijn vader samenwerkte, kwam Jan in 1959 in de zaak. Ook had hij in 1958 Yvonne Peeperkorn, van de bekende Heemsteedse wasserijfamilie leren kennen op de Katholieke Alliance Hockeyclub in Heemstede en ook daarom eindigde het zeemansleven. Na hun huwelijk in 1961 werden vier zonen geboren. Jan werkte de eerste jaren als compagnon, medefirmant van zijn va der en had van 1976 tot 1994 de leiding van de zaak, later ook samen met zijn oudste zoon. Vrij vroeg, op 57-jarige leeftijd, werd de zaak overgedra gen aan zijn zoon Menno (1962-2007). In 1999 kreeg A.J. van der Pigge het predicaat hofleverancier. Lennaert Nijgh schreef ter gelegenheid van het jubileum Met open mond. 150 jaar A.J. van der Pigge. Nijgh schreef treffend in het voorwoord: 'Alles is veranderd. Nee. Niet alles, Drogisterij Van der Pigge is hetzelfde gebleven.' Juist de wonderlijke suggestie terug in de tijd te stappen werd in de loop van de tijd steeds sterker: de geuren van een negentiende-eeuwse winkel, personeel in stofjassen die producten als wijnsteenzuur en ossengal voor de klanten haalden en ambachtelijke laurierdrop in puntzakken deden, een originele variëteit van klassieke tot alternatieve kruiden en geneesmiddelen in het assortiment. Wat is de betekenis van Jan voor het kleine, maar bekende Haarlemse NECROLOGIËN 2Ö1

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 263