familiebedrijf geweest? Er was korte tijd een tweede winkel, er kwamen voedingssupplementen, maar verder was Jan geen grote vernieuwer. Maar juist zijn 'conservatisme' is belangrijk geweest. Zijn grote wapenfeit is wellicht dat de zaak zich in zijn tijd nooit bij een keten heeft aangeslo ten en bijvoorbeeld nooit een DA-drogisterij is geworden. Juist in zijn tijd speelde schaalvergroting en het verdwijnen van vele kleine winkels. Het taai vasthouden aan de traditie, de zaak voort laten bestaan zoals het was, was niet een bewuste strategie, maar heeft wel de zaak behouden zoals hij nu is. Daarmee kon Van der Pigge ook onderdeel worden van de nieuwe kwaliteit van Haarlem als beste winkelstad van Nederland met bijzonde re sfeer van unieke, specialistische winkels. Zijn zoon Menno, de vijfde in de familielijn, begon een eigen fabriek in Almere en ontwikkelde zo nieu we producten. Die zakelijke en ook nodige professionele vernieuwing paste niet bij het karakter van Jan. Voor Jan was niet het zakelijke het be langrijkste, maar het beleven van de dagelijkse contacten, in de zaak én in de stad. Van zijn vader had hij een groot gevoel voor het ontwikkelen en onderhouden van een groot netwerk. Met zijn onvergetelijke bonhomie was Jan een bekende Haarlemmer, van een type dat nu niet meer bestaat. De Haarlemse binnenstad was ook in zijn tijd nog heel anders; er waren alleen al veel meer zelfstandige ondernemers. Jan werd een bekend lid van het Trefpunt, de toenmalige ondernemersorganisatie van de Haarlemse binnenstad. Vanuit een na tuurlijke bemiddelingsrol was hij ook jaren voorzitter van het latere City Haarlem. Jan kon praten met iedereen, waarbij lobbyen ogenschijnlijk bijzaak leek. Bereikbaarheid van de binnenstad was altijd een belangrijke, en begrijpelijk ook, zakelijke agenda. Ook was Jan lange tijd penning meester van de Vishal en bestuurslid van de hockeyclub Alliance. Hij was al eens benaderd voor een wethouderschap voor het cda, maar het werd pas later echt concreet. Voor de vvd werd hij in 1998 gemeenteraadslid, in een vrijwel geheel vernieuwde negenkoppige fractie na de tumultueuse tijd rond de 'Appe laar' - toen de strijd rond de bebouwing van het voormalige Joh. Ensche- dé-terrein in de binnenstad zelfs de nationale pers haalde. Het is de tijd dat ik Jan ook zelf persoonlijk leerde kennen, we waren samen raadslid van 1998-2006. Cultuur en parkeren waren de speerpunten van Jan. Sa men vormden wij een bijzonder duo in de commissie cultuur: een helaas opgeheven raadscommissie. Het was een hoogst politieke commissie in die jaren vanwege de verbouwing van de vier grote podia. Bij de verhitte discussies aten we vaak de meegenomen dropjes van Van der Pigge. Een 262 HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 264