stokpaardje van Jan was het Parkeerfonds, hij was de vergeefse klokken luider van het feit dat alle door en voor parkeren opgebrachte gelden langzaam herbestemd werden en 'verdwenen'. Jan was geen groot spreker, ook niet in de gemeenteraad. Maar zijn grootste kwaliteit was ook hier weer het lobbyen in de wandelgangen van het stadhuis of in de horeca van de binnenstad. Jan praatte met iedereen, en soms ook wel té veel met iedereen. Als fractievoorzitter koos ik maar voor een praktische oplossing: Jan vertelde alles van ons - het was in die dagen vaak 'onrustig' in eigen gelederen - maar hij hoorde nog veel meer terug van andere partijen. Politici en ambtenaren, alle waren vaak opmer kelijk openhartig met Jan. In conflicten en tegenstellingen die er in die tijd in de raad én in de eigen fractie veelvuldig waren, koos Jan nooit par tij. Hij zat bij iedereen aan, en luisterde naar iedereen. Maar wel met een scherp oog, hij bleef altijd observeren. Hilarisch waren de politieke car toons die hij verspreidde, bijvoorbeeld over de kleurrijke fractiegenote Lya Blesgraaf-Belterman (ook in 2013 overleden) die zo vaak van politieke partij wisselde. Jan bekeek de politieke strijd met humor, van de stapels overgebleven vvD-verkiezingsfolders van de gemeenteraadsverkiezin gen 2002 knipte hij de hoofdjes uit en gebruikte hij voor zijn cartoons. Hij maakte ook een alternatieve kerststal, waarin de fractieleden de plaats hadden ingenomen van het kerstverhaal. Na zijn raadsperiode was hij nog bestuurslid van de Stichting Mutare, waar zijn eigen fractie altijd tegen gefulmineerd had. Ook dat tekende Jan, overal toch bij willen zijn en luisteren naar de andere partij. Hij miste ook de levendigheid van alle contacten van zijn raadsperiode. Samen met oud-raadslid Maya Funnekotter-Noordam zag ik Jan tijdens een jaarlijk se lunch bij Fortuyn, we bleven als 'oud-collega's' verbonden, een van de laatste gesprekken die ik met hem had was op het afscheid van mijn part ner Joost. Jan vertelde mij ooit dat hij op zijn oude dag terug wilde naar de binnenstad, maar hij bleef met Yvonne in het gezellige huis aan de Frede- rik Hendriklaan wonen. Wel bezocht hij vaak zijn uitwijkplek in de Meije. Over de laatste jaren viel de schaduw van het overlijden van zijn ge liefde zoon Menno. Ook de pijnlijke kwestie rond de voorzetting van het familiebedrijf na Menno, en het feit dat zijn andere zoon Jan Willem niet als mede-directeur in de zaak kon blijven werken, gaf verdriet. Jan over leed in het voorjaar van 2013 na een kort ziekbed aan kanker. Hij heeft van zijn eigen gezin goed afscheid kunnen nemen. Bij het laatste afscheid in de Bavokerk in Heemstede kwam nog een keer de grote kring mensen die met hem verbonden waren in Haarlem en omgeving bijeen. FRANS WILLEM LANTINK NECROLOGIËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 265