Rie Ruyssenaers-Schenk 16 februari 1913 -16 september 2013 Hendrina Cornelia Ruys- senaers werd in 1913 in Rot terdam geboren. In die stad lag ook de kiem voor wat haar leven zou beheersen: het verzamelen van speel goed. Het leidde uiteinde lijk tot een cultuur-histo risch waardevolle collectie speelgoed uit een periode 1750-1970. Rie Ruyssenaers moest in haar Rotterdamse jeugd haar alleenstaande moeder helpen met het bezorgen van het door haar moeder gewassen en gestreken wasgoed in de gegoede wijken van de stad. Bij haar tochten zag zij dan in de mooie huizen, waar zij het wasgoed aan de achterdeur moest afleveren, het speelgoed van de kinderen die daar woonden. Zelf had zij geen speelgoed. Dat zette haar later op het spoor om speelgoed te gaan verzamelen. En dat is zij haar leven lang blijven doen. Zij leefde zuinig en had alles over voor de opbouw van de verzameling. Hoewel zij twee maal gehuwd is geweest moest zij toch vooral zelf voor de kost zorgen. Zij was verte genwoordigster in textiel, voor een vrouw ongebruikelijk in die tijd. Het was niet makkelijk om zo rond te komen met haar vier opgroeiende kin deren. Zij verhuisde naar Haarlem, waar zij in het bovenhuis dat zij be woonde ook een pension hield. Op de Gedempte Raamgracht begon zij een bric a brac winkeltje, dat later in de jaren tachtig verhuisde naar de Tuchthuisstraat. Speelgoed verkocht zij niet. Dat kocht zij alleen in en bracht het onder in haar bovenwoning. Die groeide als het ware dicht. Toen het jaren later uit haar huis moest, waren daar zes verhuiswagens voor nodig. Ik werd als burgemeester geattendeerd in 2000 op deze situatie. 'Daar moet u eens gaan kijken. Dat is iets bijzonders, een huis vol speelgoed.' Wel dat klopte. Mevrouw Ruyssenaers liet mij trots haar verzameling zien. Kasten en kamers vol met oude poppen, poppenhuizen, serviesjes, auto's, vliegtuigen, treinen, boten, een trommelbioscoop, doorklikkijkertjes, HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 266