houten paarden, stoommachines, ganzenborden, mechanisch speelgoed, tinnenfïguurtjes en ga maar door. Het Frans Hals Museum achtte de collectie cultuur-historisch waarde vol. Bijzonder was dat de verzameling niet alleen bestond uit waardevol antiek speelgoed maar ook uit eenvoudig blikken speelgoed, dat vroeger gemakkelijk stuk ging en weggegooid werd. Maar Rie Ruyssenaers had ook dit soort speelgoed bewaard. Iemand zei een keer tegen dochter Loes dat zij als kind wel over heel veel speelgoed had kunnen beschikken. Maar nee, dat was niet zo. Er mocht niet met de kostbare collectie gespeeld worden! Gelukkig hadden de kinderen wel ander speelgoed. De vraag deed zich in 2001 voor of deze collectie zou kunnen blijven voortbestaan. Mevrouw Ruyssenaers was al op leeftijd. Zij had als wens om de verzameling in Haarlem in een (speelgoed)museum onder te bren gen. De kinderen waren het daarmee eens en waren bereid af te zien van de (toekomstige) erfenis van de collectie. Een heel mooi gebaar. Mevrouw Ruyssenaers schonk de collectie aan de gemeente die deze onderbracht in de stichting 'Ruyssenaers-Schenk'. De burgemeester van Haarlem werd voorzitter en dochter Loes trad ook toe in het bestuur, evenals een vertegenwoordiger van de stichting Coelombie. Deze stich ting was bereid de kosten voor de collectie zoals inventarisatie, opslag en verzekering voor haar rekening te nemen. Het vinden van een vaste expositieplaats was echter geen eenvoudige opgave. Een deel van de verzameling is een aantal jaren tentoongesteld geweest op de tweede verdieping van het Theo Swagemakersmuseum in de Stoofsteeg. Maar na de sluiting van dit museum in 2012 is daar een ein de aan gekomen. Regelmatig wordt een deel van het speelgoed tentoon gesteld in tijdelijke exposities, zoals in de Refter van het Stadhuis en in het Historisch Museum Haarlem. Mevrouw Ruyssenaers kreeg in 2002 de Penning van Verdienste van de stad Haarlem. In dat jaar werd zij ook Koninklijk onderscheiden en be noemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Dit werd wel een heel bij zonder onderdeel van de Oranjecollectie, die zij ook bezat. Tot aan haar overlijden in 2013 bleef zij, wel enigszins beperkt door haar leeftijd, de activiteiten van de stichting Ruyssenaers-Schenk volgen. Zij is honderd jaar geworden. JAAP POP NECROLOGIËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 267