fers over boekenbezit nog hoger zijn geweest, want de notarissen waren niet altijd even duidelijk over hoeveel en welke titels een ambachtsman bezat. Soms noteerde de notaris de gevonden boeken met titel en auteur, terwijl in andere gevallen alleen de waarde of vage notities over het aan tal exemplaren werd gegeven, zoals 'verscheidene boeken van diverse auteuren'. Onder historici bestaat geen eensgezindheid over degelijke be grippen en het is daarom lastig om de Haarlemse gegevens met die van andere Hollandse steden te vergelijken.40' Het is wel mogelijk om de gege vens over de jaren 1620-1720 te vergelijken met de studie van De Vries over leescultuur van Haarlemse burgers in de negentiende en twintigste eeuw. (Zie tabel 3) In het onderzoek van De Vries werd de conclusie getrokken dat sommige beroepsgroepen meer en vaker boeken bezaten. Personen met een tech nisch, artistiek of intellectueel beroep bezaten in i860 vaker een collec tie van meer dan tien titels dan personen met een verzorgend beroep. De Vries verklaart deze verschillen uit het feit dat personen met een verzor gend beroep, zoals smeden en bakkers, in veel gevallen langere werkda gen hadden waardoor zij minder tijd hadden om te lezen. Personen met een technisch, artistiek of intellectueel beroep hadden meer scholing ge had en zij hadden boekenkennis nodig om hun vak goed uit te oefenen. Dit was geen specifiek Haarlems verschijnsel, want meer historici hebben gewezen op de verschillen tussen beroepsgroepen wat betreft alfabetisme en boekenbezit. Over het algemeen wordt aangenomen dat de leerlingen van ambachtsmeesters gewoonweg meer tijd hadden om naar school te gaan, want een leerplaats in een ambachtsgilde begon vaak pas op twaalf tot zestienjarige leeftijd. Zelfs de leerjongens die al bij een ambachtsman aan de slag waren, bezochten soms een zondagsschool of kregen de kans om hun lees-, schrijf-, reken- en tekenvaardigheden op de Tabel 3 - Collecties van meer dan tien boeken 1620-1720 Aantal boedels 10 boeken Kuipers 15% Ververs 46% Goud en zilversmeden 32% i860 Verzorgend beroep 26% Technisch, artistiek of intellectueel beroep 54% HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 26