literatuur'. In dergelijke werken wordt informatie gegeven die een direct algemeen nut kan hebben. Voorbeelden uit de collectie van Jacobus zijn titels als De volmaakte koopman van Jacques Savary en de Nederlandtsche woordenschat van Johan Hofman. Eveneens bezat hij diverse boeken die tot de 'algemene literatuur' worden gerekend. In dergelijke werken wordt ingegaan op thema's uit de geschiedenis, politiek en geografie, waaron der bijvoorbeeld de Histoorie van Barnevelt en de Schatcamer der wonderbare ende gedencweerdige historiën onses tijt. Tot slot bezat Jacobus een aantal luchtigere boeken die hij puur ter ontspanning las, de categorie proza, poezië en toneel'. Je kunt denken aan titels als Het kluchtige leven van vro- lyke Fransje en het wereldberoemde Don Quichote de la Mancha. De boedelbeschrijver deelde de boeken in naar het formaat: folio, quar to, octavo en twaleven. Boeken van het grootste formaat (folio) waren toen het kostbaarst. We weten weliswaar niet wat de precieze waarde van de gehele collectie was, maar we kunnen aan het formaat zien dat Jacobus het minste geld uitgaf aan boeken uit de categorie 'proza, poezië en to neel'. In hoeverre hij zijn werken zelf had gekocht, cadeau had gekregen of geërfd is niet duidelijk. (Zie Bijlage 2) De collectie van Jacobus van Hadden is veel groter dan die van een ge middeld Haarlems huishouden in de onderzochte periode. In de meeste boedelinventarissen worden een klein aantal boeken beschreven. Geen van de genoemde werken komt voor in de eerder beschreven collectie van de Haarlemse textielverver uit de tweede helft van de 17de eeuw. (zie Bijla ge 1) Jacobus was niet in het bijzonder geïnteresseerd in medische/schei kundige werken of reisverhalen. Overeenkomstig was wel dat Jacobus van Hadden ook een paar naslagwerken over planten bezat. Uit andere studies naar boekenbezit in Hollandse steden is gebleken dat in de 17de en 18de eeuw altijd het populairst de zogenaamde kerkboe ken waren: Bijbels, testamenten, psalmen, gezangboeken en verhalen over martelaren. Daarom wordt over het algemeen aangenomen dat de meeste personen slechts enkele kerkboekjes en eventueel een klein aantal stichtelijke werken bezaten.49' Het zelfde patroon komt uit de Haarlemse boedelinventarissen naar voren: in ruim de helft (58%) van de gevonden ambachtsboedels worden Bijbels, testamenten, psalm- en gezangboeken genoemd. In hoeverre de boedelinventarissen een representatief beeld van de werkelijkheid geven, blijft de vraag, want deze kerkboekjes had den vaak meer waarde dan bijvoorbeeld de kluchten of andere goedkope boekjes die men puur ter ontspanning las en vanwege hun lage prijs aan trekkelijk waren voor mensen met een kleine portemonnee. Voor notaris- JANNEKE TUMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 29