sen waren dergelijke boekjes juist niet interessant genoeg om te noteren. Veel van de Bijbels in de inventarislijsten bezaten enige waarde omdat ze een kaft, beslag of slootjes hadden van goud, zilver of koper. Kerkboeken kocht men namelijk niet alleen uit religieuze overweging: als je op zon dag een 'boek vol zilverwerk' meenam naar de kerk of op een mooie plaats in huis tentoonstelde, kon iedereen zien hoe goed je bedrijf liep.50) Daar om bezaten met name de zilversmeden vaker dan kuipers of ververs der gelijke waardevolle Bijbels. Dit was natuurlijk op de zondag meteen een mooi visitekaartje voor het eigen bedrijf, want uit de boedelinventarissen blijkt dat zilver- en goudsmeden de slootjes en beslagen in hun winkels verkochten. In studies naar diverse Hollandse steden bleek dat de boekenbezitters in deze periode grote belangstelling hadden voor geschiedenis. Dit was in Haarlem niet anders: de geschiedschrijvers Emanuel van Meteren en Flavius Josephus behoorden tot de meest genoemde auteurs.51' Jacobus van Hadden bezat weliswaar diverse werken over de geschiedenis van de Republiek der Nederlanden en een klein aantal Haarlemse auteurs, maar in Haarlem in het bijzonder lijkt hij niet echt geïnteresseerd te zijn ge weest.52' Overeenkomstig met Haarlemse boekenbezitters in de 19de eeuw bezat hij met name non-fictie.53' In zijn kantoor bewaarde hij bovendien zeven schriften waarin hij zorgvuldig zijn eigen administratie bijhield. Deze hadden op zichzelf natuurlijk geen waarde, maar waren voor Jaco bus toch zeer waardevol, want door zijn registers erop na te slaan, wist hij precies wie hem nog geld verschuldigd was en hoeveel hij zijn eigen schuldeisers nog moest betalen. In maar liefst een kwart van alle Haar lemse ambachtsboedels worden dergelijke administratieboeken ge noemd. Functionele literatuur in Haarlemse boedelinventarissen In de boedelinventarissen van onze Haarlemse ambachtslieden wor den geen directe aanwijzingen gegeven voor technische aantekeningen, handleidingen, instructieboeken of verfrecepten. Jacobus van Hadden bewaarde in zijn kantoor wel meerdere functionele boeken, zoals woor denboeken en praktische handboeken voor kooplieden. Dit was bijna een kwart van zijn totale collectie. Mogelijk had hij nog meer van dergelijke werken in huis, want de inventarisator telde een achttal pakketten onge specificeerde boeken. Uit onderzoek naar Bossche boedels bleek dat in het begin van de 18de eeuw maar liefst 55% van de beschreven boeken tot de JANNEKE TUMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 31