vergat een boekenkast, kist of plank te noemen, van een aantal pakketten boeken ontbreken de titels en er is geen bewijs voor het bezit van papier of schrijfgerei. Conclusie In dit artikel werd gekeken naar de instructieboeken die kuipers, textiel- ververs en goud- en zilversmeden in de periode 1600-1720 mogelijk op de werkvloer gebruikten in aanvulling op de kennis die zij in de praktijk hadden opgedaan. Daarna is onderzocht of dergelijke boeken in de inboe dels van Haarlemse ambachtslieden voorkwamen. Er zijn veel aanwijzingen dat het leren lezen en schrijven nuttig was bij het uitoefenen van bepaalde beroepen. Er waren diverse recepten in omloop die ververs op de werkvloer konden gebruiken. Zij noteerden regelmatig informatie over de juiste receptuur voor zichzelf, omdat het kleuren van wol, zijde of ander materiaal een ingewikkelde taak was door het gebruik van organische stoffen. Goud- en zilversmeden konden pro fiteren van de talloze reken- en tabellenboeken die hen hielpen bij het berekenen van de juiste zilver- en goudlegering. Ook konden zij in de onderzochte periode inspiratie opdoen met behulp van de verschillende handleidingen en voorbeeldboeken. Voor kuipers lijkt in deze periode geen specifieke technische kennis op schrift te zijn gesteld, maar zij pro fiteerden net zoals andere winkeliers en ambachtslieden van hun lees-, schrijf- en rekenvaardigheden bij het verzorgen van hun eigen adminis tratie. Uit het onderzoek naar Haarlemse boedelinventarissen uit de periode 1620-1720 bleek dat meer dan de helft van de Haarlemse kuipers, ververs en goud- en zilversmeden boeken bezat en in maar liefst 89% van alle boe delinventarissen zijn aanwijzingen te vinden voor enig lees- en schrijf onderwijs, zoals inktkokers en administratieboeken. Er waren ook ver schillen tussen de onderzochte beroepen: goud- en zilversmeden bezaten vaker boeken dan kuipers of ververs. De ververs hadden de grootste col lecties, gevolgd door de goud- en zilversmeden en de kuipers. In de Haarlemse boedelinventarissen werd met name gewezen op het bezit van kerkboekjes. Dit betekent niet dat Haarlemmers geen aanteke ningen of boeken bezaten die hen konden helpen bij het uitoefenen van hun vak. Zo zagen we dat de verver Jacobus van Hadden 'functionele li teratuur' bezat en dat in de werkkamer van zilversmid Dirk van de Graef naar alle waarschijnlijkheid tabellenboekjes lagen. De boedelmventans- JANNEKE TUMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 35