sen geven geen compleet beeld van het boekenbezit van de Haarlemse ambachtsman. Toch kunnen we concluderen dat er een grote kans was dat ambachtslieden boeken bezaten die zij op de werkvloer konden ge bruiken. Voor de onderzochte beroepen gold dat het leren lezen, schrij ven, rekenen en tekenen een andere functie vervulde bij het uitvoeren van de dagelijkse werkzaamheden. Het leren lezen, schrijven, rekenen en te kenen was een goede investering om de eigen positie als ambachtsman te verbeteren. Dit gold uiteraard eveneens voor de ambachtslieden die in de andere Hollandse steden woonden. Bijlage 1 - De literatuurlijst van een Haarlemse verver Reisbeschrijvingen en Geografie (34) Jan Huygen van Linschoten, Itinerarium. Voyage ofte schipvaert van Jan Huy-ghen van Linschoten naer Oost ofte Portugaels Indien 1579-1592. Wouter Cornelisz. Schouten van Hoorn Journael ofte heschryvinghe van de won- derlijcke reyse, ghedaen door Willem Cornelisz. Schouten van Hoorn, inde jaren 1615,1616 en 1617. Josef de Acosta, Historie naturael ende morael van de Westersche Indien. Frederik Martens, Nauwkeurige beschryvinge van Groenland of Spitsbergen. Olfert Dapper: Asia, of Naukeurige beschryving van het rijk des Grooten Mogols, en een groot gedeelte van Indien. Olfert Dapper, Naukeurige beschrijvinge der Afrikaensche eylanden. Olfert Dapper, Beschryving des keizerryks van Taising of Sina; Gedenkwaerdig bedryf derNederlandsche oost-Indische Maetschappye, op de kuste en in het keizerrijk van Taising of Sina. Dirk Evertszoon van Bleyswijk, Beschryvinge der stad Delft. Nicolas Denys, Geographische en historische beschrijving der kusten van Noord- America. Jean Struys, Les voyages de Jean Struys en Moscovie en Tartarie en Perse aux Indes SC plusieurs autre pais étrangers. Jan Jansz Orlers, Beschryving der stad Leyden. Jean Baptiste Tavernier, De zes reizen (waarschijnlijk). Vincent Le Blanc, Les voyagesfameux. Charles de Rochefort, Histoire naturelle et morale des lies Antilles de l'Amerigue. Adriaen van der Donck, Beschryvinge van Nieuw-Nederlant, (ghelijck het tegen- woordigh in staet is). Jean de Thevenot, Derde deel der reizen van den heer De Theveno. HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 36