rijkers van Haarlem', dat F. C. van Boheemen en Th. C. J. van der Heijden publiceerden in het Haarlems Helicon, literatuur en toneel te Haarlem voor i8oo.7> Zij menen in dit artikel een bewijs te hebben gevonden, dat niet De Pellicaen maar De Wijngaertrancken de oudste Haarlemse rederijkerska mer is en al in 1485 bestond. Er wordt dus in twee heel verschillende artikelen de mogelijkheid ge opperd dat in Haarlem al in 1485 een rederijkerskamer actief was. Wel valt direct op dat het in Brussel de Pelikaan (Trou moet Blycken) betreft, en in het artikel van Van Boheemen en Van der Heijden een andere Haarlemse rederijkerskamer, namelijk De Wijngaertrancken. Beide verwijzingen werden nader onderzocht. Dit leverde het volgende resultaat op. Onderzoek in Brussel Uit het proefschrift van Anne-Laure van Bruaene blijkt dat er nog een tweede rederijkerskamer met de naam Pelikaan of Pellecaen heeft be staan, namelijk de Kamer van Hulst in Zeeuws-Vlaanderen.8' Deze Kamer bestond al in 1466, want toen traden in Dendermonde 'de ghesellen van den Pellecaen ofte Rethorike van Hulst' op.9' In 1478 nam de Pelikaan van Hulst deel aan de eerste rederijkerswedstrijd in Leuven en in 1483 werd er een groot landjuweel georganiseerd in Hulst, dat opgedragen wordt aan 'Gods weerdichste transfiguratie'. De Pelikaan of Pellecaen is omstreeks die tijd gefuseerd met een tweede kamer in Hulst, 'De Transfiguratie'. Hulst behoorde in die tijd tot de Zuidelijke Nederlanden. De gegevens van de Pelikaan van Hulst zijn daarom niet in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, maar in Brussel terecht gekomen. Trou moet Blycken treffen we pas veel later aan in de Zuidelijke Ne derlanden, namelijk in 1600 bij een refreinwedstijd, uitgeschreven door de rederijkerskamer de Corenbloem uit Brussel. Trou moet Blycken want daar de eerste prijs.10' Er is tot nu toe nergens een document gevonden, waaruit blijkt dat rederijkers uit Haarlem aan het eind van de 15de eeuw of het begin van de 16de eeuw deel genomen hebben aan een rederijkers wedstrijd in de Zuidelijke Nederlanden. De gegevens in het Algemeen Rijksarchief Archief van België te Brus sel moeten dus afkomstig zijn van de rederijkerskamer De Pelikaan uit Hulst en tonen derhalve niet aan dat De Pellicaen uit Haarlem al in 1485 bestond. HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 58