mening dat hun stelling wordt ondersteund door de Haarlemse stadsre keningen van 1541 en 1544, waarin melding wordt gemaakt van het functi oneren van 'de regenten van de oude earner van rethorica ende Trou moet Blycken'."' Van 1511 tot 1541 waren De Wijngaertrancken en De Pellicaen, zoals eerder vermeld, gefuseerd tot de rederijkerskamer Het Kyndeke jesus in die Wijndruijven. In 1541 treedt De Pellicaen uit de fusiekamer en neemt zijn oude naam, Trou moet Blycken, weer aan. De fusiekamer bestaat dan nog alleen uit De Wijngaertrancken. Volgens Van Boheemen en Van der Heijden betekent daarom de vermelding in de stadsrekening van 1541 en 1544 'aen de regenten van de oude earner van rethorica ende Trou moet Blycken' dat De Wijngaertrancken de oude Kamer is. Zij hebben echter geen goede verklaring voor het feit dat in 1550 in de thesauriersrekening van Haarlem gesproken wordt over 'die van de oude camere Trou moet Blycken ende van de nyeuwe camere Liefde Boven Al', De Wijngaertran cken.12' Om tot oplossing van dit vraagstuk te komen werd de Jaarzang van de Wijngaertrancken uit 1782, waarop Van Boheemen en Van der Heijden hun stelling baseren dat niet De Pellicaen, maar De Wijngaertrancken als de oudste Kamer van Haarlem al in 1485 is opgericht, geraadpleegd bij de oude boekerij van de Bibliotheek Zuid-Kennemerland.13' Deze Jaarzang, getiteld 'Het Spaaren' leverde een onverwacht resultaat op. Onder de titel staat namelijk vermeld: 'In Dichtmaat voorgesteld by de broederen der 279 Jaarige wyn- gaard-ranken onder de Zinspreuk liefde boven al'.14' Hier staat dus duidelijk het getal 279 en niet 297. Er is dus ergens een fout gemaakt bij het overnemen van de leeftijd van De Wijngaertrancken, die behalve in het artikel van Van Boheemen en Van der Heijden in het Haarlems Helicon ook is opgenomen in het door hen samengestelde Retoricaal Memoriaal.15' Door de abusievelijke omke ring van de laatste twee cijfers van de leeftijd van De Wijngaertrancken in de jaarzang van 1782 wordt de oprichtingsdatum verschoven naar 1485, terwijl de correcte vermelding van 279 jaar verwijst naar de bekende op richtingsdatum in 1503. De Haarlemse stadsrekeningen uit 1541 en 1544 kunnen hierdoor heel anders worden geïnterpreteerd. Zoals boven vermeld, treedt Trou moet Blycken in 1541 uit de fusiekamer Het Kyndeke Jesus in die Wijndruijven en neemt zijn oude naam weer aan. De gemeenschappelijke Kamer had toen 30 jaar bestaan, in die tijd een half mensenleven. Het is daarom niet HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 60