Van Mander, terwijl Scriverius voor Schrevelius vooral als keurmeester optreedt, maar ook zelf anderen een bijdrage vraagt, zo blijkt uit nog al tijd onuitgegeven brieven.3' In 1609 volgt Schrevelius Schonaeus in Haar lem op als rector van de Latijnse school. Schrevelius verzoekt Scriverius om een epigram Uit 1618 dateert de portretgravure van Schrevelius gemaakt door de gra veur en prentenuitgever Jacob Matham. De gravure is voorzien van uit voerig bijwerk en gemaakt naar het geschilderde voorbeeld van Frans Hals dat het Frans Hals Museum in 2003 verwierf.4' Onder het ovale por tret en het bijwerk staat een kort gedicht in het Latijn. Gezien de vriend schap tussen beide geleerden, verbaast het niet dat dit gedicht door Scri verius geschreven is. Op 17 juni 1618 stuurt Schrevelius een door Matham gemaakte afdruk van zijn portret naar Scriverius in Leiden met daarbij een kort in het La tijn gesteld briefje. Deze brief, die niet eerder in de literatuur over Frans Hals besproken is, werpt licht op de totstandkoming van de prent. In te genstelling tot het briefje is de bewuste afdruk niet bewaard gebleven. In vertaling staat er het volgende:5' Geachte Scriverius, allereerst een groet, De graveur Matham heeft eindelijk de laatste hand gelegd aan het werk waar hij al lang geleden mee begonnen is (en) het onder bescher ming (gesteld) van Minerva en Mercurius. Hij heeft namelijk mijn portret, geschilderd in levensechte tinten, in koper gegraveerd en het zo voor het nageslacht bewaard. De maker van dit prototype heeft gewild dat ik het u toestuur om u te herinneren (aan iets) dat u zich (zonder dat ook zeker) herinnert.6' Als dit portret de eer ten deel zal zijn gevallen van een epigram, zal er, naar wij verwachten, licht en leven in komen, in vriendschap erin geblazen door de adem van uw geest. Het is wel niet nodig dat ik mijn vraag of u hiervoor 'nacht werk'7' wilt leveren met veel woorden inkleed, om daarmee te voor komen dat het lijkt of mijn onbescheidenheid van u afperst wat uw goedgunstigheid eigener beweging heeft aangeboden. Groeten. 17 juni anno 1618. (In één woord:) uw T. Schrevelius. MICHIEL ROSCAM ABBING

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 67