uit de tweede helft van 1657, staan ze genoteerd als: "t Conterfeijtsel van den ouden capiteijn Jan Soop, idem van Jan Soop, idem van Floris Soop, idem van Pieter Soop'.47' Het volgende wijst mogelijk nog op een connectie van de familie Schrijver/Soop met Frans Hals. De herberg op de Dam in Amsterdam ge naamd Het Schilt van Vranckrijk is afkomstig uit de nalatenschap van de ouders van Jan Soop en Petrus Scriverius. Deze herberg werd vanaf 1626 verhuurd aan de schilder, kunsthandelaar en waard Barent van Someren (1572/1573-1632). Van Someren moet een goede bekende van Hals zijn ge weest, want op 12 november 1631 is hij getuige bij de doop van Hals' doch ter Maria. Pas in 1638, na het overlijden van Jan Soop, worden de goederen afkomstig van de ouderlijke boedel definitief verdeeld onder de erfgena men en komt 'het Schilt van Vranckrijck bewoont bij Juffrou van Some ren' toe aan 'Cappeteyn Soop ende sijne broeders'.48' Er is meer werk van Hals in het huis van Willem Schrijver. In het voor huis hangen 'Drie schildereijties vande Vijff sinnen door Hals gedaen'. Deze serie van een verbeelding van de zintuigen (voelen, horen, proeven, zien en ruiken) werd in augustus 1663 geveild samen met de manuscrip ten en met de boeken uit Scriverius' bibliotheek die tijdens een eerdere veiling dat jaar onverkocht waren gebleven. De drie schilderijtjes vinden we hier terug onder nummer 21 van de 'Schilderyen' als 'Dry byzondere Speelmannetjes, van Hals'.49' De letterkundige Johannes Godefridus Frederiks (1828-1896) was er in 1894 van uitgegaan dat de in de veilingcatalogus-Scriverius vermelde schilderijen van Petrus Scriverius zelf afkomstig waren.50' Daarna werd in 1915 door Abraham Bredius (1855-1946) een uittreksel gepubliceerd van de inventaris van de boedel van Willem met de daarin vermelde schilderijen uit diens nalatenschap. De Amsterdamse archivaris Dudok van Heel stel de vervolgens in 1969 vast dat de schilderijen die in augustus 1663 ter vei ling werden aangeboden niet van Petrus Scriverius, maar van diens zoon Willem afkomstig waren, maar speculeert dat de 'Twee braave groote stukken van Rembrant', die niet als zodanig in Willems inventaris ver meld staan, wel van Scriverius afkomstig zouden zijn.51' Ten behoeve van het opstellen van een overzicht van Hals-documen ten in de catalogus van de door kunsthistoricus Seymour Slive in 1990 georganiseerde tentoonstelling werd de inventaris van Willem Schrij ver niet opnieuw geraadpleegd.52' Daardoor is niet opgemerkt dat er nóg een schilderij van Hals was. Op het kantoor van het huis aan de Heren gracht hangt 'Een vrouwen Tronie van frans Hals'. Willems moeder Anna MICHIEL ROSCAM ABBING

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 83