van der Aar kan het schilderij niet voorstellen, want de inventaris wordt in aanwezigheid van Willems broer Hendrick opgemaakt en die zou het portret van zijn moeder herkend hebben, zoals in elk geval het portret van hun vader herkend werd. Op de voorkamer hing, naast Hals' portret van Jan Soop Sr., het 'Conterfijtsel van Sal[ige]r Petrus Shriverius door Jan Livens gedaen'. Vermoedelijk schilderde Lievens ook het portret van Willems gelijknamige zoon."' Al met al is duidelijk dat de Hals-pendan ten uit 1626 niet in het bezit van Willem waren. Schilderijen in bezit van Hendrick Schrijver Scriverius' tweede zoon Hendrick overlijdt in Oudewater op 3 mei 1665. De inventaris die de Weeskamer van Oudewater maakte, is veel onnauw keuriger dan de Amsterdamse uit 1661.54' In het huis van Hendrick hangt 'een conterfeytsel van za. Petrus Schrijverius'. Deze vermelding is echter niet aan een specifiek portret te relateren en een portret van Anna van der Aar wordt niet genoemd. De ovale portretjes uit 1626 kunnen echter schuilgaan onder een vermelding als 'twaleff schilderijen off konterfey- tels kleyn ofte groot, daer onder de conterfeytselen van grootvader en grootmoeder'. Daartoe kan bijvoorbeeld ook het kleine met potlood gete kende en uit circa 1650 daterende portretje van Hendrick hebben behoord dat aan de Haarlemse graveur Cornelis de Visscher kan worden toege schreven.55' Het is zeker dat beide portretjes, die in 1929 in het Metropolitan Mu seum of Art in New York terecht zijn gekomen, in het bezit van Hendrick zijn geweest. In 1977 publiceerde Egbert Wolleswinkel, wetenschappelijk medewerker van het Iconografisch Bureau in Den Haag, een overzicht van de portretten van Scriverius.56' Aanleiding voor zijn artikel waren vijf zestiende-eeuwse portretten in bezit van Frangois van Hoogstraten (1891- 1979) te Lunteren. In 1980 kon ik hem wijzen op het bestaan van twee do cumenten in het archief van deze familie, een lijst en een inventaris, die hij beide publiceerde.57' Daarop staan niet alleen beide pendantportretjes uit 1626 vermeld, maar ook de koperen plaat van de Veldes gravure. Het oudste document, dat dateert uit het begin van de achttiende eeuw en werd opgesteld door dominee Johannes de Wildt (1667-1738), is getiteld: 'Lyste van Schilderijen, Zilvere Beeker Grafsteden der Famielje van Schrijver'. Deze zaken waren onverdeeld gebleven in het huis van 'de over ledene', zijn schoonmoeder Anna van Rodenburg (1628-1707), vanaf mei 1665 weduwe van Scriverius' zoon Hendrick. Op deze lijst komen de Frans HAERLEM JAARBOEK 2013

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 84