Hals-pendanten voor als 'twee po[r]t[r]aitjes van grootvaeder en groot moeder schrijver'. En ook de koperen plaat wordt genoemd; 'het portrait van Petrus schriverius gesneden op kooper'. Het tweede document, de in ventaris, komt hieronder nog ter sprake. Scriverius' nazaten te Oudewater Johannes De Wildt was gehuwd met een dochter van Hendrick, Mia Ca- tharina Schrijver (1655-1719). Hun dochter Wilhelmia (1694-1776) huwt in 1718 Fransois van Hoogstraten (1689-1760), behalve notaris ook secretaris en burgemeester van Oudewater. Via dit huwelijk zijn de pendanten van Frans Hals én de koperen plaat op een zeker moment in het bezit geko men van de familie Van Hoogstraten. Wie van de nazaten op welk mo ment de portretjes en de plaat in bezit hadden, is niet na te gaan. De wijze van vererving kan dezelfde zijn geweest als die van het bijbeltje met fa milieaantekeningen van Scriverius' schoondochter Anna van Rodenburg waarover we beter zijn geïnformeerd.58' Een afdruk van de portretgravure werd gebonden in de Gedichten van Petrus Scriverius. In de 'Voorreden' van dit boek uit 1738 staat daarover: 'Dit werk is versiert met twee afbeeldingen van den geestryken dichter. Het eene door den konstenaar J. Houbraaken voltooyd zynde, heeft men het ander, by het leeven van P. Schriverius afgeteykent naar het schildery door den vermaarden Frans Hals geschilderd, door de Cornelis de Visscher (t.), Portret van Hendrick Schrijver, ongedateerd (ca. 1650). Potlood, 10 x 9,8 cm. (Stichting Familie Van Hoogstraten) MICHIEL ROSCAM ABBING

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2013 | | pagina 85